Geros atostogos – nebūtinai brangios

  • Teksto dydis:

Nors ir gamta, ir darbų ritmas šaukte šaukia apie rudenį, atostogų sezonas dar neuždarytas. Poilsis nuo darbo ir kasdienio streso neabejotinai naudingas fizinei ir psichikos sveikatai. Vis dėlto, jeigu norite per atostogas tikrai pailsėti, reikia laikytis tam tikrų taisyklių.

Ilsėtis reikia reguliariai

Neatostogaujantiems dėl to, kad kokybiškam poilsiui trūksta pinigų, specialistai pataria atostogoms rengtis iš anksto ir atsakingai planuoti jų biudžetą.

„Atostogos nebūtinos tik tada, kai į darbą ir poilsį žiūrime sąmoningai. Ilsėtis reikia reguliariai. Kartą per metus ilsėtis negana, lygiai kaip ir išsimiegoti kartą per savaitę“, – primena psichologė, „Šaukštas proto“ įkūrėja Monika Kuzminskaitė.

Jos teigimu, atostogų trukmė santykinai priklauso ir nuo to, kiek laiko, prasidėjus atostogoms, mintyse dar vis dirbame ir kaip greitai persijungiame į pertraukos režimą. Jeigu norite kokybiškai pailsėti, psichologė pirmiausia pataria nebandyti suspėti iki atostogų padaryti viską, kas kaupėsi mėnesius.

„Realybėje tai sukuria didesnį nuovargio kalną, kurį vis tiek reikia nukasti. Tai, kas gali palaukti atostogų pabaigos, tegul palaukia, kitaip atostogos gali ir neprasidėti iki pat jų pabaigos“, – įspėja M. Kuzminskaitė.

Pertrauka ir pokytis

Pasak psichologės, atostogos yra pertrauka, kurios reikia norint neperdegti nuo nepertraukiamos vienodo pobūdžio veiklos. Be jų pritrūksta motyvacijos, valios, pozityvaus emocinio grįžtamojo ryšio ir kitų psichologinių resursų. Tačiau ilgos atostogos gali tapti tokia pat varginančia veikla kaip ir darbas.

„Svarbu prisiminti, kad vargina ne tik krūvis, bet ir monotonija – abiem atvejais reikia pusiausvyros. Vargins ir ypač aktyvios, ir ypač pasyvios atostogos, tik dėl skirtingų dalykų. Jei atostogaujame su darbo įrankiais rankose, pertrauka gali taip ir neprasidėti. Visai nesvarbu, ar darbo reikalus tvarkome biuro vėsoje, ar pušų pavėsyje. Atostogos padeda tuomet, kai tai yra pokytis. Mūsų smegenys mėgsta kontroliuojamus pokyčius, už kuriuos gauname mums labai malonaus dopamino, apima pasiekimo jausmas, tačiau tam dažnai priešinasi mūsų susikurta komforto zona. Geriausiai jaučiamės darydami tai, ką esame įpratę daryti, o ne tai, kas yra nauja. Būtent įprotis išbandyti ką nors nauja, imtis to, ko nedarome kasdien, gali tapti geriausiu atostogų receptu“, – kalba M. Kuzminskaitė.

Neturi viršyti galimybių

Kokybiškos atostogos nebūtinai turi būti brangios. Pokytį ir gražius atostogų prisiminimus galima susikurti pasitelkus tik šiek tiek kūrybiškumo. Pavyzdžiui, jeigu tenka veržtis diržus ir negalime sau leisti išvykti į jokį kurortą, galima pabūti turistu savo mieste, aplankyti naujas galerijas ir muziejus, pasivaikščioti dar neatrastais pažintiniais takais, nueiti į restoraną, kurį jau seniai norėjosi išbandyti.

Vis dėlto daug žmonių atostogų neįsivaizduoja be kelionių ar poilsio prie jūros. Specialistai pastebi, kad tokias atostogas derėtų planuoti pagal savo finansines galimybes, neliečiant savo finansinės pagalvės.

Pasiryžusieji keliones įsigyti išsimokėtinai turėtų gerai apgalvoti, kokios reikėtų sumos ir per kiek laiko ją galėsite grąžinti. Rekomenduojama, kad vartojimo paskola atostogoms neturėtų viršyti sumos, kurią galėtumėte sutaupyti per metus iki kitų atostogų. Kitu atveju paskolą grąžinti gali būti sudėtingiau, todėl jeigu matote, kad atostogų biudžetas jau viršija jūsų galimybes, planus geriau keisti.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių