- LNK inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Sveikatos apsaugos specialistai pastebi, kad anksčiau susirūpinimą kėlė per didelis vaikų svoris, o dabar skelbiama, jog daugėja vaikų, kurie sveria nepakankamai. Praktikai atkerta, kad tokių vaikų nemato, o nutukimo tik daugėja, kaip ir raidos sutrikimų.
Teigiama, kad kas penktas mokinys pernai svėrė per daug. Dažniausiai ši problema palietė aštuonių–septyniolikos metų amžiaus moksleivius.
„Džiugina tendencija, kad pradėjo mažėti mokinių, kurie turi per didelį svorį. Pandemijos metu buvo padidėjimas, dabar mažėja. Nerimą kelia per mažo svorio mokinių didėjimas“, – kalbėjo Higienos instituto atstovė Indrė Židonienė.
Teigiama, kad per mažai sveria net 16 proc. vaikų. Vilniaus visuomenės sveikatos biuras (VVSB) išskiria ir paaugles nuo trylikos metų.
„Socialiniai tinklai daro įtaką. Būna emocinis valgymas. Svarbu nesilaikyti dietų, siekiant sumažinti svorį, kurį vaikai įsivaizduoja kaip per didelį“, – šnekėjo VVSB direktoriaus pavaduotoja Aurelija Šiautkulienė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Vaikų grupėje iki šešių metų per mažai sveria beveik 27 proc.
„Mes klinikinėje praktikoje nematome, kad mažo svorio vaikų daugėtų, kiek buvo parodyta“, – teigė vaikų gastroenterologas Vaidotas Urbonas.
Profesorius V. Urbonas sakė, kad duomenys nebūtinai atspindi realybę ir nereiškia, kad Lietuvos vaikai per daug sulysę.
„Duomenys buvo pateikti pagal kūno masės indeksą (KMI), o jo įvertinimas nėra labai tikslus. KMI normos yra visiškai kitokios nei suaugusiųjų“, – šnekėjo V. Urbonas.
„Kai įveda mokinio ūgį ir svorį, e. sveikatos sistema automatiškai priskiria į kurią masės indekso grupę mokinys pakliūva“, – pabrėžė I. Židonienė.
„Nutukimo daugėja“, – tvirtino V. Urbonas.
Ar gali būti kalta genetika? V. Urbonas sako, iki 30 proc. – taip. Visa kita – maistas ir fizinis aktyvumas, kurį riboja ekranai ir paspirtukai.
„Daugėja raidos sutrikimų, pavyzdžiui, autizmo“, – aiškino V. Urbonas.
„Tikslių duomenų, kiek tokių vaikų yra Lietuvoje, neturiu. Remiantis kitų šalių atliktais tyrimais, tai kai kuriose išsivysčiusiose šalyse iš 60 vaikų vienas yra autistas“, – nurodė V. Urbonas.
Net pasaulio medicina kol kas negali atsakyti, kodėl daugėja autizmo sutrikimų. Anot V. Urbono, genetika – ne pagrindinis veiksnys. Prielaidų nemažai –žarnyno mikrobiota, ekologija, aplinka, maistas, emocijos, tie patys ekranai.
Pirmieji duomenys teigia, kad jeigu vaikas ilgai naudoja ekranus iki metų amžiaus, sulaukus trijų metų atsiranda autizmo tikimybė.
Iki dviejų metų vaikams apskritai rekomenduojama neduoti jokių ekranų.
„Pirmieji duomenys teigia, kad jeigu vaikas ilgai naudoja ekranus iki metų amžiaus, sulaukus trijų metų atsiranda autizmo tikimybė, čia japonų duomenys“, – kalbėjo V. Urbonas.
Specialistai akcentuoja ir atvejus, kai tėvai vaikų nusprendžia neskiepyti, taip pat pateikia, kokiomis ligomis vaikai serga dažniausiai.
„Ikimokyklinukai dažniausiai serga kvėpavimo sistemos, infekcinėmis, parazitų sukeltomis ligomis. Vyresni vaikai turi regėjimo ir virškinimo sutrikimų. Tiek ikimokyklinio amžiaus, tiek vyresniems stebima, kad ligotumas didėjantis“, – sakė I. Židonienė.
Ministerija pastebi, kad kasmetiniai profilaktiniai vaikų sveikatos patikrinimai kelia iššūkių, mat pasitikrinti nori visi vienu metu, dažniausiai rugpjūtį.
„Tėveliams reiktų pagalvoti, ar tikrai rinktis sveikatos patikrinimą būtent tais mėnesiais“, – nurodė Sveikatos apsaugos ministerijos vyriausioji specialistė Kristina Jokimaitė.
Norint išvengti eilių, rekomenduojama rinktis kitus mėnesius ir patikrą pasiankstinti.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
SAM ragina skiepytis rizikos grupių gyventojus nuo gripo ir COVID-195
Stebėdami augantį sergamumą, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ragina rizikos grupėms priklausančius gyventojus bet kurioje gydymo įstaigoje pasiskiepyti nuo Covid-19 – tą jau padarė 189 asmenys, skelbia SAM. Iš viso šiemet Lietu...
-
Nuo gripo dalis vaikų bus skiepijami nemokamai
Nuo šių metų rudens gripo skiepai nemokami vaikams nuo dvejų iki septynerių metų, antradienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). ...
-
Per parą šalyje – beveik 1,5 tūkst. COVID-19 atvejų: infekcija pražudė vieną žmogų7
Sergamumas koronavirusu Lietuvoje didėja. Pastarąją parą COVID-19 infekcija buvo patvirtinta 1 tūkst. 433 asmenims, 329 iš jų susirgo pakartotinai, pranešė Valstybės duomenų agentūra. ...
-
Kritikuoja siūlymą įvesti baudas nepranešusiems, kad neatvyks pas gydytoją: nesimokome iš pandemijos3
Prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė nepritaria Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) svarstymui taikyti baudas apie neatvykimą pas gydytoją nepranešusiems pacientams. Anot jos, siekiant mažinti pacientų eiles gydymo įstaigose, de...
-
Jautri „Mamų unijos“ socialinė iniciatyva įtraukė vilniečius ir miesto svečius1
Šeštadienį Vilniaus Katedros aikštėje vyko kitoks paramos ir labdaros fondo „Mamų unija“ renginys „528 gyvenimai“. Šia socialine akcija fondas kvietė žmones išreikšti paramą ir solidarum...
-
Medikams į Klaipėdą pritraukti – papildoma paskata1
Siekiant pritraukti į Klaipėdą aukštos kvalifikacijos specialistus numatoma didinti finansavimą, skirtą paskatoms. Savivaldybės tarybai teikiamas sprendimo projektas, kuriame siūloma išmoką vienam asmeniui didinti nuo 2400 iki 5400 eurų....
-
30 minučių, padėjusių užkirsti kelią tragedijai: moteris prisipažino norinti nusižudyti
1 minutė ir 55 sekundės – tokia vidutinė pokalbio trukmė, paskambinus skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112. Tačiau tai matematiškai apskaičiuotas dydis, o realių pokalbių trukmė kartais labai nuo jo skiriasi. ...
-
Kauno klinikose – naujos galimybės tiksliau diagnozuoti prostatos vėžį
Kauno klinikose, pirmojoje ir kol kas vienintelėje ligoninėje Lietuvoje, įdiegtas ir pradėtas taikyti naujas pozitronų emisijos tomografijos tyrimas, skirtas tiksliau diagnozuoti prostatos vėžio stadiją ir veiksmingiau parinkti reikalingą gydymą. Atl...
-
100 dienų liga sugrįžta su trenksmu: medikai įspėjo, kam ji pavojingiausia23
Šiemet fiksuojamas sergamumo kokliušu didėjimas. Tam įtakos gali turėti jau keletą metų iš eilės mažėjančios paskiepytų vaikų apimtys, taip pat užkrečiamosioms ligoms kas tris penkerius metus būdingas pakilimas. ...
-
Lietuvos kurorte geriau nesusižeisti: gali nelikti skubios medicininės pagalbos?14
Didžiausiame Lietuvos kurorte geriau nesusižeisti. Klaipėdos universiteto ligoninės pertvarka palietė ir Palangos ligoninę. O planai riboti kurorte medicinos pagalbą sujudino ir vietos politikus, ir gyventojus. Didžiausias nerimas, kad Palangoje nebebu...