- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Žmonės, ko gero, dar niekada nesėdėjo tiek daug, kiek šiandien. Didžiąją dienos dalį leidžia palinkę prie kompiuterių, namie nevengia įsitaisyti priešais televizorių. Sėdėjimas net vadinamas naujuoju rūkymu, nes jei jis netaisyklingas ir ilgai trunkantis, daroma ne menkesnė žala sveikatai.
Užima trečdalį paros
Vaistininkai primena, kad dirbant sėdimą darbą svarbu reguliariai atsistoti ir pajudėti. Skaičiuojama, kad vidutiniškai žmogus sėdėdamas per dieną praleidžia beveik aštuonias valandas, kitaip tariant, trečdalį paros. Vis dėlto vaistininkė Greta Maksimavičiūtė sako, kad sėdėjimas sveikatos problemų atsiradimą skatina tada, kai jis yra netaisyklingas ir pamirštamos poilsio pertraukėlės.
"Nuolat būnant sėdimojoje padėtyje, stuburui ir nugaros raumenims tenka krūvis, kuris būtų nieko blogo, tačiau problema, kad sėdėjimas dažnai užsitęsia per ilgai, dėl to slegiami stuburo tarpslanksteliniai kremzliniai diskai, kurie ilgainiui sausėja ir tampa mažiau elastingi, o tada gali atsirasti ir nugaros skausmai", – įspėja vaistininkė.
Trenerė Agnė Mickevičiūtė-Butienė patvirtina, kad žmonės, dirbantys sėdimą darbą, dažniausiai skundžiasi nugaros (juosmens ar viršutinės, tarp menčių, esančios nugaros dalies), taip pat sprando ar kaklo skausmais.
Siekiant išvengti skausmų trenerė pataria daryti reguliarias poilsio pertraukėles darbo metu. Pasak jos, tokios pertraukėlės padeda išsaugoti ir pagerinti darbuotojų savijautą. Trenerė pataria kas valandą bent 5 minutes skirti lengvai mankštai ar tempimo pratimams. Jeigu galimybės pasimankštinti darbe neturite, bent atsistokite pajudėti, nueikite pasikalbėti su kitame kabinete dirbančiais kolegomis.
Jeigu galimybės pasimankštinti darbe neturite, bent atsistokite pajudėti, nueikite pasikalbėti su kitame kabinete dirbančiais kolegomis.
Sėdėti reikia mokėti
Ko gero, daugelis prisimena mokykloje girdėtus priminimus sėdėti tiesiai ir per daug nesusilenkti prie knygos. Vaistininkė sako, kad šių taisyklių nereikėtų pamiršti ir suaugus. "Prie kompiuterio reikėtų sėdėti tiesia nugara, 90 laipsnių kampu sulenktomis kojomis. Kompiuterio monitorių turėtumėte pakelti iki savo akių lygio, kuo mažiau kryžiuoti kojas", – tinkamą poziciją apibūdina G.Maksimavičiūtė.
Specialistai ne tik pataria reguliariai keisti sėdėjimo pozą, bet ir privengti sėdėti užsikėlus koją ant kojos. Taip ilgai sėdint, apkraunamas stuburas, gali pakilti kraujospūdis. "Tai nutinka, kai, užmetus vieną koją ant kitos, kraujas iš kojų nukreipiamas į krūtinę, todėl iš širdies išstumiamas didesnis kiekis kraujo, o tai padidina kraujospūdį. Svarbu paminėti, kad sėdint sukryžiavus kojas dažniausiai svoris yra pernešamas ant vieno sėdmens, todėl didelė apkrova pereina į dubenį ir klubo sąnarius", – komentuoja vaistininkė.
Vaistininkė pataria sėdint kartais pasirąžyti ar ištiesti kojas, o svarbiausia – normuoti darbo valandas ir neužsisėdėti darbe.
Sėdimas darbas dažnai neatsiejamas ir nuo kompiuterio, o įtemptai žiūrint į ekraną, pamirštama mirksėti, akys natūraliai nesudrėkinamos, gali parausti ir atsirasti sausumo pojūtis. Vaistininkė primena 20/20/20 taisyklę, kurią verta įsiminti visiems dirbantiems kompiuteriu. Ji padeda prisiminti ir pailsinti akis, nes kas 20 min. daroma 20 sek. pertrauka, per kurią reikia žiūrėti į vaizdą, esantį už 20 pėdų (šiek tiek daugiau nei 6 m).
Žiūrint į tolį normalizuojasi akių mirksėjimas, sudrėksta akių vyzdžiai, sumažėja kūno įtampa ir atsipalaiduoja akių raumenys.
Ką veikiame namie?
Visą dieną praleidžiant sėdint prie kompiuterio darbe, labai svarbu likusią dienos dalį praleisti aktyviau. Trenerė rekomenduoja po darbo išeiti pasivaikščioti, paplaukioti, lankyti mankštas, kuriose daug dėmesio skiriama būtent judesių korekcijai ir raumenų tempimui.
Svarbu net ir darbo metu atlikti keletą tempimo pratimų, antraip, po pasyvios dienos atėjus į aukšto intensyvumo treniruotę, organizmas gali patirti šoką.
Nors galima pagalvoti, kad darbas iš namų padeda išvengti didesnių nugaros skausmų, nes kiekvienas turi galimybę atlikti tempimo pratimus, pajudėti, tačiau iš tiesų dažnai daroma dar didesnė žala stuburui – sėdima netaisyklingai, nejudant.
A.Mickevičiūtė-Butienė sako, kad pagrindinė sėdėjimo sukeliamo skausmo priežastis dažnai yra nepatogi sėdėjimo padėtis ir jos nekeitimas ilgą laiką, todėl net ir dirbdami kompiuteriu lovoje, bet nekeisdami padėties, neišvengsime kai kurių raumenų grupių skausmų.
5 patarimai dirbantiems sėdimą darbą:
1. Kas valandą darykite poilsio pertraukėles.
2. Stenkitės sėdėti tiesiai ir kuo mažiau kryžiuokite kojas.
3. Kompiuterio monitorius turėtų būti akių aukštyje.
4. Raskite laiko atlikti tempimo pratimus.
5. Po darbo išeikite pasivaikščioti.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kokią įtaką mūsų imunitetui daro naudojama kosmetika?
Kosmetika gali turėti įtakos imunitetui. Natūralūs produktai ir cheminės medžiagos siekiant stiprinti imunitetą. Kokias priemones rinktis. ...
-
Žmonija susiduria su dar viena sunkiai valdoma pandemija9
Pasaulio ekspertai sako, kad jau kurį laiką žmonija susiduria su dar viena sunkiai valdoma pandemija – akių pandemija, nes visų mūsų rega prastėja ir su tuo susiduria vis jaunesni visuomenės nariai. Kaip su tuo kovoti, kuo tai gresia ir kaip efe...
-
Politikai žeria pažadus dėl naujųjų vaistų ligoniams – ryžto dar neregėti1
Pagal inovatyvių vaistų prieinamumą Lietuva velkasi visų Europos valstybių uodegoje: iš 167 inovatyvių vaistų, registruotų 2019–2022 metais, šių metų pradžioje buvo kompensuojama vos 14-a, tuo tarpu ES šalių vidurkis &nda...
-
Po atgarsį sukėlusios istorijos Klaipėdos vaikų ligoninėje atliks medicininį auditą10
Jaunos mamos išgąstis, dėl kūdikio išlietas socialiniuose tinkluose, sukėlė įvairių reakcijų. Tai tapo ir pretekstu Klaipėdos vaikų ligoninėje atlikti medicininį auditą. Juo tikimasi išsiaiškinti, ar šiuo metu Ka...
-
Ligonių kasos gydymo įstaigomis už viršsutartines paslaugas sumokėjo įspūdingą sumą3
Valstybinė ligonių kasa (VLK) bendrai visoms Lietuvos gydymo įstaigoms už per pirmąjį šių metų pusmetį pacientams suteiktas viršsutartines paslaugas sumokėjo 94 mln. eurų. ...
-
Naujame Magnetinio rezonanso tyrimų centre – dar tikslesni tyrimai5
Kauno miesto poliklinikos (KMP) Kalniečių padalinyje rugsėjo 10-ąją duris atvėrė naujas Magnetinio rezonanso tyrimų centras. Nuo šiol čia magnetinio rezonanso tyrimai atliekami vienu naujausių ir tiksliausių aparatų, o tai ypač svarbu tiksl...
-
Vilniuje – pirmosios pagalbos festivalis: vaikų lauks edukaciniai žaidimai1
Prekybos centro „Europa“ aikštėje Vilniuje ketvirtadienį vyks antrą kartą organizuojamas pirmosios pagalbos festivalis. ...
-
Siūloma trumpinti eiles pas medikus: apeliuos į pacientų atsakomybę?10
Siekiant mažinti eiles pas sveikatos priežiūros specialistus, siūloma apeliuoti į pacientų atsakomybę, kad šie praneštų apie savo neatvykimą, peržiūrėti administracinę naštą, siuntimų ir receptų išrašymo, regi...
-
KUL tikina, kad skubios pagalbos skyriaus Palangoje neuždarys: pateikė pasiūlymą3
Palangos miesto vadovybei prakalbus apie tai, kad po kurorto ligoninės sujungimo su Klaipėdos universiteto ligonine (KUL) savivaldybėje gali nebelikti skubiosios pagalbos paslaugų, KUL vadovai ramina, kad greitosios pagalbos skyriaus įstaigoje uždaryti n...
-
Apribojo KUL vadovo teises vienašališkai priimti įstaigos išlaidas didinančius sprendimus13
Seimo Sveikatos reikalų komitetas (SRK) bendru sutarimu nusprendė apriboti įsiskolinusios Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) vadovo teises vienašališkai priiminėti įstaigos išlaidas didinančius sprendimus. Kaip komiteto posėdy...