Lovoje – su keturkoju: kaip užtikrinti higieną?

  • Teksto dydis:

Katės ir šunys daugeliui yra tapę lygiaverčiais šeimos nariais. Juos įsileidžiame ne tik į savo širdis, bet ir į miegamuosius. Nors mintis dalytis lova su mielu augintiniu atrodo žavi ir viliojanti, ekspertų teigimu, turėtume nepamiršti higienos.

Dulkių erkučių pavojus

Specialistai sako, kad, turint naminių gyvūnų, verta atkreipti dėmesį į keletą aspektų: nuo tinkamai ir apgalvotai pasirinktos namų tekstilės iki priemonių, kurios sumažintų galimas alergijas, sukeliamas namų dulkių erkučių.

Tai mikroskopiniai organizmai, gyvenantys šiltose ir drėgnose patalpose. Alergiją joms įprastai išduoda čiaudulys, sloga, niežtinčios, ašarojančios ar paraudusios akys, gerklės skausmas ir kosulys. Kai kuriems žmonėms, ypač sergantiems astma, pasireiškia sudėtingesni simptomai, pavyzdžiui, pasunkėjęs kvėpavimas, krūtinės spaudimas ar skausmas, kosulio priepuoliai ir miego sutrikimai.

Dalijantis lova su augintiniu, dar daugiau dėmesio reikėtų skirti higienai, nes gyvūnų pleiskanos skatina dulkių erkučių dauginimąsi.

„Augintiniui laiką leidžiant lovoje, namų dulkių erkutės gali sparčiau veistis, mat jos minta pleiskanomis. Kai padaugėja dulkių erkučių, net ir nealergiškam žmogui gali kilti alergija, o alergiškam – paaštrėti jau turimi simptomai. Tad jūsų augintinis gali būti visai niekuo dėtas – neatnešti parazitų ar kitų gyvių į namus, tačiau jo buvimas gali pagausinti namų dulkių erkučių“, – komentuoja imunologė, biomedicinos mokslų daktarė Asta Miškinienė.

Būdai apsisaugoti

Alergologė dalijasi keliais patarimais, kaip namuose sumažinti dulkių erkučių.

„Rekomenduoju turėti kuo mažiau atvirose lentynose laikomų knygų, kurios dulka. Dulkes taip pat reikėtų valyti drėgnai. Dulkių siurblius namuose patartina rinktis su HEPA filtrais – tai toks filtras, kuris iš oro surenka net iki 99,98 proc. dulkių dalelių. Pravartu prisiminti ir tai, kad lovą kloti verta ne visada: po nakties joje lieka drėgmės ir šilumos, o, paklojus patalus, drėgmė laikosi ilgiau. Taip susidaro idealios sąlygos dulkių erkutėms veistis. Palikite patalynę taip, kad čiužinys ir paklodės galėtų kvėpuoti ir išgarintų drėgmę“, – vardija specialistė.

Dalijantis lova su augintiniu, dar daugiau dėmesio reikėtų skirti higienai, nes gyvūnų pleiskanos skatina dulkių erkučių dauginimąsi.

Kitas būdas sumažinti dulkių erkučių miegamajame – tinkamai prižiūrėti patalynę.

„Pagrindinė dulkių erkučių prevencijos priemonė – skalbimas. Skalbkite patalynę aukštoje, bent 60 °C, temperatūroje kartą per savaitę. Verta prisiminti ir tai, kad, sergant alergija, patalynę – antklodes, pagalves – geriau rinktis iš natūralių medžiagų, sumaišytų su sintetinėmis. Tokioje patalynėje namų dulkių erkutės veisis mažiau, o pagalves ar antklodes bus lengviau prižiūrėti“, – dalijasi imunologė.

Nerizikuokite sveikata

Vis dėlto, jei esate labai alergiški namų dulkių erkutėms, specialistė rekomenduoja nemiegoti vienoje lovoje su augintiniu. Anot jos, kad ir kaip gaila, būtų geriau, jei gyvūnas turėtų savo guolį.

Pasak A. Miškinienės, įvairių alergenų – žiedadulkių, pelėsio ir kitų – gyvūnai į namus gali parnešti iš lauko, mat jie prilimpa prie jų kailio. Šie alergenai, jei gyvūnui leidžiama miegoti šeimininko lovoje, taip pat patenka į lovą ir miegamąjį ir gali sukelti alerginių simptomų.

„Svarbu paminėti, kad alergijos yra glaudžiai susijusios su miego kokybe, nes alergenai, patekę į namų aplinką, aštrina alergijos simptomus, o tai trukdo alergiškiems žmonėms gerai išsimiegoti“, – teigia imunologė.

Tinkamai parinkta tekstilė

Interjero dizainerė Morta Bučinskienė pateikia dar daugiau patarimų, kaip palaikyti higieną miegant vienoje lovoje su augintiniu.

„Naudokite lovos užtiesalą kaip papildomą sluoksnį, kad apsaugotumėte patalynę nuo augintinio plaukų, parnešamo purvo ir jo paliekamų dėmių. Kitas itin naudingas sprendimas – dvipusis augintinio apklotėlis. Viena pusė yra pagaminta iš jaukaus ir šilto fliso, o kita – vėsioji – atstumia vandenį ir purvą, prie jos nelimpa kailis. Tačiau, net ir naudojant papildomus tekstilės sluoksnius lovai apsaugoti, kai kurie augintinių plaukai vis tiek gali patekti į jūsų lovą, todėl čia pravers pagalvių apsauginiai užvalkalai, kurie prailgina pagalvės naudojimo laiką, saugo nuo dėmių ir purvo“, – pataria žinovė.

Renkantis užklotą miegui, vertėtų atkreipti dėmesį į antklodes, turinčias minkšto pluošto užpildą, pagamintą iš medvilnės, poliesterio ir (arba) polipropileno mišinių. Šie pluoštai yra lengvi, išlaiko savo apimtį ir izoliacinį poveikį. Antklodes iš šių medžiagų mišinių galima skalbti aukštos temperatūros, kuri naikina ir dulkių erkutes, vandenyje.

„Mikropluošto pagalvė gali padėti sumažinti alergijos simptomus, be to, ją galima skalbti skalbyklėje. Poliesteris taip pat mažiau sugeria drėgmę, vadinasi, išskalbta pagalvė greitai išdžius“, – sako M. Bučinskienė.

Išvengti dulkių erkučių padės ne tik tinkamai parinkta tekstilė, bet ir oro valytuvai, sukurti taip, kad išfiltruotų daugiau nei 99,5 proc. smulkių oro dalelių, įskaitant dulkes ir žiedadulkes.



NAUJAUSI KOMENTARAI

laukiam antrasciu ir straipsniu nekrofilams

laukiam antrasciu ir straipsniu nekrofilams portretas
jo ir dar parasykit kokiais budais su jais myletis nes pagal antraste tai straipsnis zoofilams

mylim šunis ir kates

mylim šunis ir kates portretas
bet mūsų lovoje jiems ne vieta. Jie turi savo.

tai

tai portretas
baikit svaigti kokia higiena apsisikusi apsimyzusi suni leisti guleti l,ovoje dar kalbate apie higiena nesamone
VISI KOMENTARAI 9

Galerijos

Daugiau straipsnių