Mieguistumas po pietų – saulės stoka?

"Po pietų labai noriu miego. Antroji dienos pusė būna visiškai nedarbinga. Bandau gelbėtis kava, bet galiausiai ima skaudėti skrandį. Ką daryti?" -  klausia 35 metų Valerija.

Užsienyje yra atlikta tyrimų, parodžiusių, kad didelis gliukozės kiekis kraujyje – toks, koks būna suvalgius daug maisto – gali išjungti tas smegenų ląsteles, kurios paprastai palaiko mūsų budrumą. „Tikriausiai taip organizmas leidžia sau atsipalaiduoti ir pataupyti energiją, nes maistas jau sumedžiotas ir suvartotas“,– yra sakęs Mančesterio universiteto mokslininkas Denisas Burdakovas.

Tačiau negalima atmesti tikimybės, kad problema glūdi ir mitybos racione arba stinga vitamino D, kuris organizme intensyviai gaminamas, kai kūną lepina saulės spinduliai.

Atsako specialistė

Gydytoja dietologė Žana Antonova:

- Tam, kad po pietų nebūtų jaučiamas mieguistumas, reikėtų išanalizuoti mitybą. Dažniausiai mieguistumą jaučia tie žmonės, kurie nepusryčiauja. Todėl patarimas ir būtų pradėti dieną nuo pusryčių. Dar labai svarbus pagrindinių maistinių medžiagų santykis kiekvieno valgymo metu. Pavyzdžiui, ryte rekomenduojama suvartoti daugiausia sudėtinių angliavandenių, kurie organizmui suteikia daugiau energijos. Taip pat šiek tiek baltymų. Per pietus patarčiau rinktis baltymų ir angliavandenių mišinį, kuriame būtų daugiau baltymų. Pavyzdžiui, gabaliuką mėsos ir šviežių daržovių. Labai svarbu ir tai, kaip maistas yra paruoštas. Jei perpiet suvalgomas labai riebus patiekalas: su riebiu padažu ar papildomai suvalgomas desertas, tai taip pat gali lemti mieguistumą.

Kava ne visuomet gali pagelbėti, kai trūksta energijos. Rekomenduočiau rytą pradėti nuo stiklinės vandens. Taip pat nepamiršti gerti skysčių visą dieną, nes jų trūkumas taip pat gali turėti įtakos mieguistumui po pietų. Kavos puodelis – tik papildoma priemonė žvalumui užtikrinti. Šį gėrimą gerti geriausia pavalgius: praėjus apie ketvirčiui valandos po valgymo. Per dieną rekomenduojama kavos išgerti ne daugiau trijų puodelių.

Jeigu mityba subalansuota, įvairi, racione netrūksta pagrindinių maistinių medžiagų, yra atitinkamas miego ir poilsio režimas, mieguistumas neturėtų būti jaučiamas. Jei žmogus įsitikinęs, kad mityba tikrai tinkama, bet jis vis tiek jaučia mieguistumą, galima įtarti vitamino D trūkumą. Lietuviai saulės mato ne tiek ir daug. Atlikta nemažai tyrimų, kurie rodo, kad nemaža dalis žmonių turi per mažą kiekį vitamino D organizme, o tai gali lemti ir energijos stoką. Tuomet reikėtų atlikti tyrimus dėl šio vitamino trūkumo ir, jam pasitvirtinus, vitaminą D vartoti papildomai.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių