Primena vaikams atlikti Mantu testą

  • Teksto dydis:

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad 6–7 metų amžiaus vaikams prieš mokyklą ir vaikams, priklausantiems tuberkuliozės rizikos grupėms (dažnai sergantys peršalimo ligomis, sergantys lėtinėmis ligomis, neskiepyti nuo tuberkuliozės, bendravę su sergančiais tuberkulioze namuose ar kolektyve), turi būti atliekami tuberkulino mėginiai.

Kas yra tuberkulino mėginys?

Sveikatos specialistai pataria nelaukiant rudens pasinaudoti nemokama galimybe atlikti tuberkulino mėginį. Patogiausia šį tyrimą atlikti per kasmetę vaiko sveikatos patikrą, kreipiantis į vaikų ligų ar šeimos gydytoją. Kas gali pasitikrinti ir kodėl tai yra svarbu?

Įodinis tuberkulino mėginys, arba Mantu testas, – tyrimo metodas, naudojamas užsikrėtimui tuberkuliozės mikobakterijomis nustatyti. Jis atliekamas į odą vidinėje dilbio dalyje įšvirkščiant nedidelį kiekį susilpnintų tuberkuliozės mikobakterijų išskirto baltymo. Mėginio vietą vaikų ligų ar šeimos gydytojas įvertina po 48–72 valandų.

NVSC duomenimis, pernai Mantu testas buvo atliktas 29 745 vaikams. Teigiamas mėginys buvo nustatytas 4,9 proc. visų tirtų vaikų, iš jų beveik visi (96 proc.) nusiųsti pas specialistą konsultuotis dėl tolesnio tyrimo. Ištyrus buvo išaiškinti 35 tuberkuliozės atvejai, iš jų 5 vaikams nustatyta atvira tuberkuliozės forma.

Užsikrėtę ketvirtadalis

Pasaulio sveikatos organizacijos teigimu, maždaug ketvirtadalis pasaulio gyventojų yra užsikrėtę tuberkuliozės bakterijomis. Nustatyta, kad tik 5–10 proc. asmenų, užsikrėtusių tuberkuliozės bakterijomis, per gyvenimą suserga tuberkulioze. Didesnę riziką susirgti turi asmenys, kurių imuninė sistema susilpnėjusi, pavyzdžiui, užsikrėtę ŽIV, sergantys lėtinėmis ligomis (tokiomis kaip cukrinis diabetas, lėtinis inkstų nepakankamumas), onkologinėmis ligomis, asmenys, kurių mityba yra nepakankama ar nevisavertė, esant kitoms imunitetą slopinančioms būklėms.

Teigiamas tuberkulino mėginio tyrimo rezultatas dar nereiškia, kad sergama tuberkulioze.

„Teigiamas tuberkulino mėginio tyrimo rezultatas dar nereiškia, kad sergama tuberkulioze. Toks testo rezultatas gali reikšti, kad vaikas yra užsikrėtęs tuberkuliozės mikobakterijomis artimo kontakto su ligoniu metu, tačiau šios bakterijos neaktyvios jo organizme, nesidaugina ir nesukelia ligos, nepasireiškia ligai būdingi simptomai, nuo vaiko aplinkiniai negali užsikrėsti ir todėl jis nekelia pavojaus jiems“, – aiškina NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausiasis specialistas Kęstutis Rudaitis.

Jei tuberkulino mėginio rezultatai teigiami, reikalinga vaikų pulmonologo konsultacija. Gydytojas, atlikęs ir įvertinęs papildomus tyrimus, padės atsakyti, ar vaikas serga tuberkulioze.

Kurioms gurpėms atliekama?

Primename, kad, siekiant išsiaiškinti vaikų užsikrėtimą tuberkulioze Lietuvoje, tuberkulino mėginiai atliekami vaikams prieš pradedant lankyti mokyklą (6 ar 7 metų amžiaus) ir šių rizikos grupių vaikams: neskiepytiems nuo tuberkuliozės; bendraujantiems su asmenimis, sergančiais tuberkulioze (šeimoje, kolektyve); dažnai sergantiems viršutinių kvėpavimo takų ligomis; sergantiems lėtinėmis ligomis; gydomiems kortikosteroidais; infekuotiems žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) arba esant kitoms imunodeficitinėms būklėms; iš socialinės rizikos šeimų; gyvenantiems sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, internatuose, pensionatuose; migrantams.

„Jeigu vaikas priskirtas vienai iš išvardytų rizikos grupių, tuberkulino mėginiai turi būti atliekami kasmet, nepriklausomai nuo vaiko amžiaus. Dėl tuberkulino mėginių turite kreiptis į vaikų ligų ar šeimos gydytoją“, – primena NVSC atstovas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių