- Nerijus Bliujus
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvoje auga maždaug 5 tūkst. autizmo sindromą turinčių vaikų, tačiau autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ valdybos narė ir autistą vaiką auginanti Kristina Radžvilaitė teigia, kad tik nedidelė jų dalis gauna reikiamą pagalbą.
„Jeigu gyveni provincijoj, ir darželyje arba mokykloj prasideda spaudimas, kad su vaiku nebesusitvarko, skambini į Raidos centrą, čia užrašo į eilę, o joje laukti reikia pusę metų. Esi tokioj nevilty...“ – teigė K. Radžvilaitė.
Reikiamą priežiūrą gauna nedaugelis
Autistiškiems vaikams būtinas išskirtinis dėmesys. Deja, Lietuvoje tinkamų centrų yra labai mažai, o ir jų funkcionalumas abejotinas.
Tėvus neramina ir tai, jog grįžtama prie senojo apibrėžimo, kad autizmas yra psichinė liga, kurią galima gydyti vaistais.
„Plungėje yra metodinis centras, kuris realiai turėtų specializuotis autizmo srityje. Bet jis taip, kaip buvo sugalvota, neveikia. Ten taip ir liko provincijos specialioji mokykla. Aišku, iš Vilniaus niekas ten nevažiuoja,“ – pasakojo K. Radžvilaitė.
Moteris sako, jog nepakankamas raidos centrų skaičius šalyje nėra vienintelė problema. „Buvo senų seniausiai numatyta, kad raidos centrai turi būti tolygiai išdėstyti visoj Lietuvoj. Ir Sveikatos apsaugos ministerija tikina, kad tai jau padaryta. Tačiau realybė visai kitokia, nes mes vis tiek grūdamės Kaune ir Vilniuje. Todėl tos eilės tokios didelės. Be to, diagnostika – tai tik kelio pradžia, o pagalbos vaikams reikia kasdien. Ir kai mes grįžtam iš Raidos centro, mums reikėtų aiškios schemos, ką gi dabar daryti ir kas bus ta komanda, kuri su vaiku dirbs. O komandos nėra“, – dėstė K. Radžvilaitė.
Netikslus apibrėžimas
K. Radžvilaitė pasakoja, kad konkrečių darbų imamasi tik parodžius asmeninę iniciatyvą ar pagrasinus teisininkais. Be to, tėvus neramina ir tai, jog grįžtama prie senojo apibrėžimo, kad autizmas yra psichinė liga, kurią galima gydyti vaistais.
„Yra išleistas naujas teisinių terminų enciklopedinis žodynas, kuriame autizmas vėlgi pagal senus sovietinius vadovėlius priskirtas prie šizofrenijos, šizoidinių sutrikimų. Apie jokį raidos sutrikimą ten neužsimenama“, – teigė ji.
Tenka padėti kitoms tarnyboms
Valstybei tinkamai nesirūpinant autistukais, papildomas krūvis tenka kitoms slaugymo tarnyboms. Tačiau ir jos nėra pajėgios užtikrinti profesionalios pagalbos.
Jeigu gyveni provincijoj, ir darželyje arba mokykloj prasideda spaudimas, kad su vaiku nebesusitvarko, skambini į Raidos centrą, čia užrašo į eilę, o joje laukti reikia pusę metų.
„Mes turime Šeimos paramos centro komandą, kur dirba psichologai, raidos specialistai. Daug tėvų mums rašo dėl jų teisių pažeidimo, dėl pagalbos vaikam nesuteikimo. Neseniai išsiuntėme laišką sveikatos apsaugos ministrui, kad sutrikusios raidos asmenų programos būtų finansuojamos atskira eilute. Finansuot programas būtina didinti lėšas, nes padėtis yra katastrofiška“, – pasakojo laikinojo atokvėpio tarnybos „Viltis“ vadovė Dana Migaliova.
Naujas Vaiko raidos centras
Dar 2013 m. tuometinė sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė po to, kai Žvėryne įgriuvo Vaikų raidos centro stogas, žadėjo, kad iki 2017 metų Vilniuje turėtų atsirasti centras.
Pasak Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro patarėjos ryšiams su visuomene Linos Šriubėnės, baigiami derinti dokumentai ir Santariškių klinikos artimiausi metu skelbs konkursą Vaiko raidos centro projektavimui ir statyboms. Derinimai užtrunka ne vieną dieną, nes tai turi būti daroma atsakingai, taip pat su kitomis institucijomis. „Norėtume paminėti, kad iš SAM pusės nėra jokių kliūčių šio centro startui“, – sako L. Šriubienė.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Jautri „Mamų unijos“ socialinė iniciatyva įtraukė vilniečius ir miesto svečius
Šeštadienį Vilniaus Katedros aikštėje vyko kitoks paramos ir labdaros fondo „Mamų unija“ renginys „528 gyvenimai“. Šia socialine akcija fondas kvietė žmones išreikšti paramą ir solidarum...
-
Medikams į Klaipėdą pritraukti – papildoma paskata
Siekiant pritraukti į Klaipėdą aukštos kvalifikacijos specialistus numatoma didinti finansavimą, skirtą paskatoms. Savivaldybės tarybai teikiamas sprendimo projektas, kuriame siūloma išmoką vienam asmeniui didinti nuo 2400 iki 5400 eurų....
-
30 minučių, padėjusių užkirsti kelią tragedijai: moteris prisipažino norinti nusižudyti
1 minutė ir 55 sekundės – tokia vidutinė pokalbio trukmė, paskambinus skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112. Tačiau tai matematiškai apskaičiuotas dydis, o realių pokalbių trukmė kartais labai nuo jo skiriasi. ...
-
Kauno klinikose – naujos galimybės tiksliau diagnozuoti prostatos vėžį
Kauno klinikose, pirmojoje ir kol kas vienintelėje ligoninėje Lietuvoje, įdiegtas ir pradėtas taikyti naujas pozitronų emisijos tomografijos tyrimas, skirtas tiksliau diagnozuoti prostatos vėžio stadiją ir veiksmingiau parinkti reikalingą gydymą. Atl...
-
Lietuvos kurorte geriau nesusižeisti: gali nelikti skubios medicininės pagalbos?10
Didžiausiame Lietuvos kurorte geriau nesusižeisti. Klaipėdos universiteto ligoninės pertvarka palietė ir Palangos ligoninę. O planai riboti kurorte medicinos pagalbą sujudino ir vietos politikus, ir gyventojus. Didžiausias nerimas, kad Palangoje nebebu...
-
Moteris vieną vaiką gimdė du kartus7
Didžiojoje Britanijoje moteris vieną vaiką gimdė du kartus. ...
-
Apie neatvykimą pas gydytoją nepranešusių pacientų laukia baudos?18
Institucijoms toliau ieškant sprendimų, kaip mažinti pacientų eiles gydymo įstaigose, sveikatos apsaugos viceministras Edgaras Diržius pripažįsta, kad ministerija svarstytų galimybę apie neatvykimą nepranešusiems pacientams taikyti baud...
-
Vilniuje vyks socialinė akcija, atkreipianti dėmesį į vėžiu sergančius vaikus10
Vilniuje, Katedros aikštėje, šeštadienį vyks socialinė akcija, skirta atkreipti dėmesį į vėžiu sergančius vaikus. ...
-
Kokią įtaką mūsų imunitetui daro naudojama kosmetika?1
Kosmetika gali turėti įtakos imunitetui. Natūralūs produktai ir cheminės medžiagos siekiant stiprinti imunitetą. Kokias priemones rinktis. ...
-
Žmonija susiduria su dar viena sunkiai valdoma pandemija19
Pasaulio ekspertai sako, kad jau kurį laiką žmonija susiduria su dar viena sunkiai valdoma pandemija – akių pandemija, nes visų mūsų rega prastėja ir su tuo susiduria vis jaunesni visuomenės nariai. Kaip su tuo kovoti, kuo tai gresia ir kaip efe...