Žmonija susiduria su dar viena sunkiai valdoma pandemija

  • Teksto dydis:

Pasaulio ekspertai sako, kad jau kurį laiką žmonija susiduria su dar viena sunkiai valdoma pandemija – akių pandemija, nes visų mūsų rega prastėja ir su tuo susiduria vis jaunesni visuomenės nariai. Kaip su tuo kovoti, kuo tai gresia ir kaip efektyviausiai pailsinti akis? Į šiuos klausimus LNK žiniose atsakė Santaros klinikų vaikų oftalmologė Aušrinė Misevičė.

– Kaip apibūdintumėte lietuvių regą?

– Lietuvių rega neatsilieka nuo viso pasaulio regos. Mes sakome ne akių pandemija, o trumparegystės pandemija, nes akių ligų yra daug, bet šiandien kalbame apie trumparegystę – matymo į tolį blogėjimą, kurį, paplitusi nuomonė visuomenėje, gadina ekranai. Būtent apie dažnėjančią trumparegystę ir kalbame. Lietuvoje, kaip ir visose pasaulio šalyse, trumparegystės atvejų kasmet daugėja. Bėda yra ta, kad trumparegystė prasideda vis mažesniems vaikams. Anksčiau kalbėdavome apie mokyklinio amžiaus vaikų trumparegystę, o dabar neretas priešmokyklinukas jau nešioja akinius ir į mokyklą išeina su akinukais.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

 

– Tačiau pritariate, kad susiduriame su, kaip jūs sakote, trumparegystės pandemija ir tam, ką kalba pasaulis?

– Taip, pritariu, neatsiliekame mes nuo pasaulio ir taip pat matome trumparegystės atvejų dažnėjimą.

– Jūs esate vaikų oftalmologė, dirbate su vaikais, bet, turbūt, bendraujate ir su kolegomis. Kieno rega labiausiai prastėja mūsų visuomenėje? Tarsi, būtų įprasta, kad vyresnio amžiaus žmonių, natūralu, žmogus sensta, bet štai jūs užsimenate, kad ikimokyklinukai jau yra jūsų pacientai.

– Taip, jei kalbame tik apie refrakcijos ydą trumparegystę, tai tikriausiai didžiausia dalis trumparegių – mokyklinio amžiaus vaikai. Vėliau ta trumparegystė prasideda nebe taip dažnai, bet tie žmonės, kuriems trumparegystė prasidėjo mokykloje, visą gyvenimą jau ir lieka trumparegiais. Aišku, dabar yra didelės lazerinės chirurgijos galimybės, tai trumparegystę gali, sakykime, eliminuoti, bet visos trumparegystės rizikos išlieka net ir po chirurginio gydymo.

Bėda yra ta, kad trumparegystė prasideda vis mažesniems vaikams.

– Anksčiau planšetinių kompiuterių, telefonų, televizorių ekranai būdavo prastos kokybės. Dabar – gerėja. Ar vis dar ekranai ir išmanieji kompiuteriai gadina mūsų akis, ar kas?

– Labai teisingai pastebėjote, kad pasikeitė pati ekranų struktūra. Mes niekada ir neakcentavome, kad būtent ekranas kenkia, bet ir pasaulyje pripažinta, kad kenkia ilgas artimas akių užimtumas. Tad kuo tu beužimtum akis – knygos skaitymu, siuvinėjimu ar kažkokiu smulkiu darbu, dirbamu iš arti, deja, dažniausiai tas smulkus darbas iš arti būtent ir tampa ekranai, todėl sakome, kad lyg ir ekranas prisideda prie regos blogėjimo. Tačiau bendrąja prasme – ilgas artimas darbas. Jei jis telefone, vadinasi, telefonas kaltas, kad akys sugedo.

– Kaip tai sustabdyti?

– Nežiūrėti į telefoną (juokiasi). Prie sustabdymo prisidedantis veiksnys yra laukas, veikla lauke. Kiekviena valanda, praleista dienos šviesoje, 2 proc. pamažina trumparegystės riziką. Viena valanda artimo darbo – padidina riziką. Tad aš visad vaikams, išeinantiems iš mano kabineto, sakau: turi būti pusiausvyra – kiek laiko pražiūrėjai į ekraną, lygiai tiek pat turi prabūti lauke ir ne su ekranu. Išeinu į lauką ir maigau telefoną – tai nesiskaito. Žodžiu, tiesiog kokia nors veikla lauke, bet kas, pasivaikščiojimas, dviratis, bėgimas, žaidimai vaikams aikštelėse, veikla lauke. Tai – vienintelė veikianti profilaktika.

– O suaugusiems tuomet kaip?

– Lygiai ta pati profilaktika. Žygiuoti lauk (šypsosi).

– Pabaigai, kaip pailsinti akis? Vėlgi, dauguma mūsų dirba prie kompiuterių po dirbtinės šviesos lempomis. Kokias pertraukas daryti, kiek laiko ir kaip dažnai?

– Visame pasaulyje populiari 20-20-20 taisyklė – kas 20 minučių 20 sekundžių pertrauka žiūrint į 20 pėdų atstumą, t. y. daugiau negu 5 m. Aš visuomet vaikams duodu užduoti kas 20 minučių eiti suskaičiuoti per langą dešimt medžių. Suaugusiems irgi – šnekant telefonu užsimerkti, nespoksoti bukai į ekraną ir akis dar papildomai varginti. Vis pagalvoti, atsiminti, kad reikia padaryti pertrauką, užsimerkti, iš esmės, mirksėti ir eiti į lauką. Nieko čia kito neprigalvosi.



NAUJAUSI KOMENTARAI

trumpai

trumpai portretas
labai protingos ir reikalingos kasdieniniam "naudojimui" įžvalgos . Ačiū.

asd

asd portretas
Dabar reikia dejuoti ne tiek dėl regėjimo, kiek dėl vaikų pykčio, nes vaikai nemokomi tvardytis, naikinti pyktį savyje, užsipildyti geromis emocijomis.

Edas

Edas portretas
Visa tai nesąmonės. Pažiūrėkite sovietines moksleivių nuotraukas, kur stovi visa klasė. Peržiūrėjau 1970-1980 metų. Primenu nebuvo tada nei PC, nei išmaniųjų, nei mobiliųjų. Bet vaikai skaitė knygas, dažnai eidavo į kiną.. Dabar visi nosis sumerkę į aiponus. Peržiūrėjau 2020-2023 moksleivių baigiamosios klasės nuotraukas. Nustebsite - AKINIUOTŲ YRA TIEK PAT, KIEK IR SOVIETMEČIU. Taigi niekas nekaltas tik genai. Ir genų procentas matyt nesikeičia. O visokie PC čia iš vis ne prie ko. Nors gydytojos patarimai geri- periodiškai akis atitraukti nuo ekrano, nuo teksto, nuo filmo, knygos... Aš tokius patarimus girdėjau iš mokytojos prieš 20 metų. Ir ne tik akis reikia atitraukti bet ir smegeninę, pvz. nuo pergyvenimų, streso, pykčio... Tiesiog hipnotizuokit save mintyse: aš ramus, man viskas gerai, pasaulis gražus, gyvenimas puikus... Darykite kvėpavimo makštą smegenims ir daug kas pasirodys įveikiama ir ne taip skausminga širdžia/seilai.
VISI KOMENTARAI 19

Galerijos

Daugiau straipsnių