- Ūla Klimaševska, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Atlikusi auditą, kaip institucijos panaudojo švietimui skirtus asignavimus, Valstybės kontrolė nustatė, kad dėl per lėtai didinamų mokytojų atlyginimų gali nepavykti įvykdyti valstybės įsipareigojimo pedagogų atlyginimus šiemet pakelti iki 130 proc. šalies vidutinio darbo užmokesčio (VDU).
Anot Valstybės kontrolės, norint tai įgyvendinti valstybei gali tekti skolintis.
Dar praėjusių metų gruodį Seimas įpareigojo Valstybės kontrolę įvertinti, ar švietimo įstaigos tinkamai paskirsto lėšas, numatytas mokytojų ir kitų pedagoginių darbuotojų atlyginimams. Audito metu sprendžiama, ar švietimo įstaigos, paskirstydamos šias lėšas, įgyvendina valstybės įsipareigojimus dėl darbo užmokesčio mokytojams.
„Dėl greičiau nei didinami mokytojų atlyginimai augančio šalies vidutinio darbo užmokesčio, (...) net ir padidinus mokytojų darbo užmokestį nuo (šių metų – ELTA) rugsėjo mėnesio dar 10 proc., kaip numatyta, gali nepavykti įgyvendinti valstybės įsipareigojimo (...) Tikėtina, kad jis (vidutinis darbo užmokestis – ELTA) bus 125 proc. Įsipareigojimo įvykdymui gali tekti naudotis įstatymuose numatyta teise skolintis“, – šią savaitę paskelbė valstybės kontrolierius Mindaugas Macijauskas.
Anot auditorių, pakelti atlyginimų mokytojams gali nepavykti, jeigu VDU augtų greičiau negu numatyta. Kaip skelbė valstybės kontrolė, papildomai skyrus biudžeto pinigų, mokytojų vidutinis darbo užmokestis 2023 m. didėjo 10,7 proc., kai šalies vidutinis darbo užmokestis augo 12,6 proc.
Audito metu nustatyta, kad didesnę nei šių metų VDU algą dabar galėtų gauti tik mokytojai ekspertai, kurie sudaro 3 proc. visų pedagogų. Anot kontrolierių, didžiausia tokių specialistų alga galėtų sudaryti 122 proc. dabartinio šalies vidutinio darbo užmokesčio arba 2457 eurus „ant popieriaus“.
Taip pat, anot kontrolierių, vienu etatu dirbančių mokytojų darbo užmokestis gali didėti tik dėl apmokėjimo už pavadavimus, vienkartinių išmokų ir kitų nereguliarių priemokų. Praėjusiais metais valstybės kontrolė jau buvo nustačiusi, kad 25–34 metų amžiaus pedagogai uždirba mažiausiai iš visų mokytojų, todėl juos sunku išlaikyti mokyklose.
Seimo Audito komiteto posėdyje šią savaitę pristatydamas valstybės kontrolės vertinimą dėl asignavimų paskirstymo, M. Macijauskas pabrėžė, kad audituojamos institucijos apsunkina kontrolierių darbą nenorėdamos atverti savo duomenų. Tai padarius, M. Macijausko teigimu, kontrolė veiktų efektyviau, o institucijos būtų skaidresnės.
„Su kuo susiduriame atlikdami auditus – nėra to geranoriškumo kai kuriais atvejais, prisidengiama įvairiais BDAR (bendrojo duomenų apsaugos reglamento – ELTA) reikalavimais, kad valstybės kontrolė neturi teisės (prieiti prie duomenų – ELTA) ir tuo pasinaudoti“, – pristatydamas institucijų skiriamų asignavimų vertinimą Seimo Audito komitete šią savaitę kalbėjo M. Macijauskas.
Auditoriai taip pat nustatė, kad, mokyklose susidarant per mažoms klasėms, savivaldybės ne visada prisideda prie jų finansavimo, todėl mokiniams sudėtinga užtikrinti kokybišką ugdymą, o mokytojams – turėti optimalų darbo krūvį.
„Apibendrinus audito rezultatus galima teigti, kad mokyklų tinklas dar nėra racionaliai sutvarkytas“, – konstatavo valstybės kontrolė.
Kaip parodė auditas, tolimesni mokyklų tinklo optimizavimo rezultatai priklauso nuo numatytų išimčių, nes labai mažas klases formuoja Vilniaus, Trakų, Šalčininkų rajonų tautinių mažumų mokyklos, kurių tinklo formavimui dabar taikomos išimtys.
Kaip pranešama, 2020–2023 m. bendrojo ugdymo mokyklų tinklas buvo optimizuotas ir mokyklų skaičius sumažėjo nuo 971 iki 917.
ELTA primena, kad praėjusių metų rugsėjo 29 dieną prasidėjo pirmoji mokytojų profesinių sąjungų streiko banga. Streikas buvo atnaujintas lapkričio 22-ąją, švietimo darbuotojų profesinei sąjungai su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) nesutarus dėl mokytojų keltų reikalavimų: darbo užmokesčio pedagogams, darbo krūvio sandaros ir mokinių skaičiaus klasėse mažinimo.
Vėliau, gruodžio 5-ąją, LŠDPS streiką dar kartą atnaujino, siekdami stabdyti kitų metų valstybės biudžeto pasirašymą, kol nebus įgyvendinti mokytojų reikalavimai.
Seimas patvirtino kitų metų valstybės biudžeto įstatymą, kuriame mokytojų atlyginimų didinimas numatytas po 10 proc. nuo 2024-ųjų sausio ir rugsėjo. Toks darbo užmokesčio didinimas netenkina profesinės sąjungos, kuri prašė kitų metų biudžete numatyti didesnį mokytojų atlyginimų kėlimą – po 15 proc. nuo sausio ir rugsėjo.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
VMI: sutrikimas pašalintas ir interneto svetainė veikia sklandžiai1
Penktadienį buvo sutrikusi Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) svetainės veikla, tai Eltai patvirtino inspekcijos atstovė. Jos teigimu, sutrikimai šiuo metu jau yra pašalinti. ...
-
Iš verslo pasitraukiančioms žvejybos įmonėms – dar 2,5 mln. eurų1
Iš verslo Kuršių mariose ir kituose vidaus vandenyse norinčioms pasitraukti žvejybos įmonėms šiemet papildomai skiriama 2,5 mln. eurų paramos, penktadienį pranešė Aplinkos ministerija. ...
-
R. Požėla apie papildomų 100 mln. eurų skyrimą policijai: tai yra gyvybiškai svarbu10
Pareigūnų trūkumas šalyje nemažėja, tačiau Radviliškio rajone situacija kone prasčiausia. Čia kartais patruliuoja tik vienas policijos ekipažas. Policininko profesijos prestižas vis dar negerėja visoje šalyje. O ir atlyginimai a...
-
„Belaruskalij“ nepavyko ES teisme panaikinti Bendrijos sankcijų
uropos Sąjungos Bendrasis Teismas (ESBT) praėjusį trečiadienį atmetė Baltarusijos kalio trąšų gamintojos „Belaruskalij“ antrinės eksporto bendrovės „Belorusskaja kalinaja kompanija“ (BKK) prašymą panaikinti jai ...
-
Žiniasklaida: rugpjūčio mėnesį butų pardavimai augo 9,7 proc.
Šį rugpjūtį fiksuoti geresni butų pardavimų rezultatai, tačiau nė vienas sandoris neviršijo 1 mln. eurų ribos. Iš viso praėjusį mėnesį Lietuvoje sudaryti 2758 butų sandoriai, o butų segmentas augo 9,7 proc., palyginti su liep...
-
Ruošiamasi „Harmony Link“ projektavimui1
Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ su rinkos dalyviais pradeda konsultacijas dėl elektros jungties tarp Lietuvos ir Lenkijos „Harmony Link“ sausumoje bei jai būtinos transformatorių pastotės projektavimo. ...
-
Naujas būdas mulkinti vartotojus – pasitelkti tvarumo indeksus
Vartotojams vis labiau domintis galimybėmis sumažinti savo vartojamų produktų poveikį aplinkai ir klimatui, pasirodo įvairiausių vadinamųjų tvarumo indeksų, kuriais taršios korporacijos klaidina vartotojus. ...
-
EIMIN: reguliavimo našta verslui per pusmetį sumažėjo 1,89 mln. eurų2
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) apskaičiavo, kad šių metų pirmąjį pusmetį administracinė našta verslui sumažėjo 7,16 mln. eurų, o verslui prisitaikyti prie naujų teisės aktų reikalavimų kainavo daugiau kaip 5 mln. eur...
-
R. Karbauskis: mūsų mokesčių sistema yra per sudėtinga ir nemotyvuojanti mokėti mokesčių4
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis kritikuoja Vyriausybės planus dėl mokesčių reformos. Pasak jo, dešiniųjų planuojama mokesčių pertvarka neigiamai paveiktų investicijas į Lietuvos ekonomiką ir didin...
-
Seimas spręs, ar ilginti nelegalių statybų apskundimo terminą
Seimas svarstys galimybę dukart pailginti apskundimo terminą dėl nelegalių statinių. Tačiau Seime kilo ginčas tarp pataisų iniciatoriaus ir Antikorupcijos komisijos pirmininko, kuris mano, jog dabar terminas yra „daugiau negu pakankamas“. ...