- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Minimali mėnesinė alga didės po pusmečio, bet darbdaviai ieško būdų, kaip didesnių algų nemokėti. Plačiau apie tai – LNK reportaže.
Degalinės teritoriją radviliškietis Eligijus prižiūri kaip savo kiemą: žolė nupjauta, jei reikia, iškrauna ir prekes, prižiūri automobilių plovyklą. Eligijaus uždarbis – vos didesnis nei minimalus. Kiek lieka į rankas, atskaičius mokesčius, vyras nežino.
„Tai PVM 21 proc., ką daugiau. Na, čiut čiut daugiau“, – dalinosi Eligijus.
Tokių kaip Eligijaus dalią žada lengvinti vyriausybė. Birželio pabaigoje nuspręsta didinti minimalią mėnesinę algą dešimtadaliu – iki 709 eurų į rankas. Bet nuo kitų metų sausio didesnis uždarbis pasijus, jeigu kartu didės ir neapmokestinamas pajamų dydis, kuriam Seimas dar nepritarė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše.
„Na, pagal tokią algą 50 eurų jaučiasi vis tiek“, – kalbėjo Eligijus.
„Jeigu mes sukelsim minimalią algą, tai mes arba pastumsime įmones į užsidarymą, arba pastumsime perėjimą į šešėlį“, – situaciją komentavo ekonomistas Sigitas Besagirskas.
Lietuvos darbdaviai jaučiasi minimalią algą keliantys bene sparčiausiai Europoje. Per ketverius metus – kone 50 proc. Tad algų kėlimo tempą norėtų jau pristabdyti, siūlydami minimalią algą diferencijuoti.
„Vilniuje arba pažangiuose pramonės sektoriuose paliekant minimalią algą, jos kėlimo tempus panašius, kokie yra dabar. O regioniniuose sektoriuose arba kai kuriuose mažesnės pridėtinės vertės sektoriuose minimalią algą keliant ne taip sparčiai, kaip buvo pastaruoju metu“, – teigė Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Mantas Gudas.
Minimali alga yra ne tik verslo išlaidos, bet tai ir yra verslo pajamos. Nes žmonės, turėdami didesnes pajamas, turi daugiau galimybių ir išleisti tuos pinigus, ir iš to paties verslo daugiau pirkti.
Anot darbdavių, jei minimalus uždarbis skirtųsi, regionų įmonės galėtų lengviau konkuruoti.
„Įmonės išlaikys darbuotojus, bus mažiau bedarbių. Įmonės galės toliau pardavinėti savo produkciją ir turės laiko augimui“, – kalbėjo S. Besagirskas.
Profsąjungas tokie siūlymai piktina. Jei algos mažesniuose miesteliuose augs lėčiau, tai darbuotojai emigruos į sostinę.
„Žmonės važiuoja 100 km į „Maximos“ prekybos tinklus ir ten dirba. Taip pat kiek aplinkinių dirba Vilniaus paukštyne. Tai aš niekaip nesuprantu, koks tai būtų rezultatas“, – pasisakė Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė.
Darbdaviai aiškina – nuo nepagrįstai keliamos minimalios algos nukenčia patys darbuotojai. Įmonių kaštai auga, vadinasi, kyla ir produkcijos kaina.
„Ypač pasaugų sektoriuj, kur didelė dalis darbo santykių sudaro savikaina, iš tikrųjų neturi kito pasirinkimo, kaip tik kelti kainas“, – sakė Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas.
„Minimali alga yra ne tik verslo išlaidos, bet tai ir yra verslo pajamos. Nes žmonės, turėdami didesnes pajamas, turi daugiau galimybių ir išleisti tuos pinigus, ir iš to paties verslo daugiau pirkti“, – kalbėjo socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šlinskas.
Ekonomistas mano, klaidinga minimalios algos grindis nustatyti tik pagal Vilniaus pragyvenimo lygį, kai kainos Vilniuje ar Skuode skiriasi.
„Pirkau praeitą savaitę medų Skuodo raj. 0,7 l buteliukas kainavo 2 eurus, Vilniuje toks buteliukas kainuoja 7–8 eurus. Na, Vilniuje padoresnio būsto kvadrato kaina yra apie 3 tūkst. eurų. Jeigu mes pasižiūrėtume regione, galima ir už 100, ir už 150 eurų už kvadratą rasti būstą“, – teigė ekonomistas.
Kaip keisti minimalios algos skaičiavimą, pirma turi nuspręsti darbdaviai ir darbuotojai, bet ministerija žino, kokių siūlymų nepalaikys.
„Formulę pačią iš darbdavių pusės yra siūlymų peržiūrėti. Ir mes palaikome diskusiją, ir tikrai galima peržiūrėti. Gali atsirasti daugiau rodiklių, dabar yra vienas – vidutinė mėnesinė alga, yra diskusijų, kad galėtų atsirasti našumas. Pavyzdžiui, toks rodiklis yra Estijoje. Bet vėlgi, tas našumas tuomet, mūsų nuomone, turėtų didinti minimalią algą, o ne ją mažinti“, – apibendrino V. Šlinskas.
Minimalų atlyginimą Lietuvoje gauna apie 25 tūkst. žmonių, dirbančių visu etatu, ir dar maždaug 100 tūkst. – ne visu etatu.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Penkis prekybos centrus siūloma įpareigoti perduoti dar gerą maistą labdarai
Penkis didžiausius prekybos centrus ketinama įpareigoti bent vienai labdaros ar paramos organizacijai perduoti netinkančius prekybai, bet dar saugius vartoti maisto produktus, o ne juos utilizuoti. ...
-
Prognozės: Lietuvos BVP kitąmet augs 1,7 proc., 2025 metais – 3,1 proc.2
Lietuvos ekonomika šiemet trauksis 0,4 proc., o 2024 metais ji turėtų augti iki 1,7 proc., prognozuoja Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO). ...
-
V. Mitalas siūlo rengti Seimo Biudžeto komiteto posėdį gynybos išlaidoms įvertinti1
Seimo vicepirmininkas, Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas siūlo rengti Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) posėdį, kuriame būtų įvertintos Krašto apsaugos ministerijos išlaidos gynybai. ...
-
Vyriausybė griežtina pinigų plovimo prevenciją ir kriptoturto priežiūrą2
Vyriausybė pritarė projektams, kuriais griežtinama pinigų plovimo prevencija ir kriptoturto paslaugų teikėjų priežiūra. Tam dar turės pritarti Seimas. ...
-
Visuomeninė elektros kaina nuo sausio mažės 3,5 proc. iki 21,9 cento3
Vidutinė visuomeninė elektros kaina nepriklausomo tiekėjo nepasirinkusiems gyventojams nuo kitų metų mažėja 3,5 proc., arba 0,8 cento – iki 21,9 cento (su PVM) už kilovatvalandę (kWh). ...
-
Klaipėdoje kils įkainiai būsto nuomotojams?6
Jei Klaipėdos miesto politikai pritars, nuo kitų metų būstus nuomojantys asmenys, norintys ir toliau užsiimti šia veikla, už metinį verslo liudijimą mokės 139 eurais brangiau. Tačiau net ir padidinus įkainį, šis mokestis esą bus pats...
-
Vyriausybė – už mažesnę paramą jaunų šeimų pirmajam būstui3
Vyriausybė siūlo mažinti paramą jaunoms šeimoms įsigyjant būstą ir neteikti jos aplink didžiuosius šalies miestus esančiose savivaldybėse bei kurortuose, taip pat riboti būsto vertę. ...
-
Viešų elektromobilių stotelių plėtrai – dar 36 mln. eurų ES paramos2
Viešos elektromobilių įkrovimo infrastruktūros plėtrai skiriama dar 36 mln. eurų subsidijų. Lėšos įmonėms skiriamos iš Europos Sąjungos (ES) Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (RRF), pranešė Susisiekimo...
-
Ekonomikos komitetas – už tai, kad tabako verslas remtų kovą su kontrabanda
Seimo Ekonomikos komitetas pritaria, kad tabako pramonė Lietuvoje galėtų teikti pagalbą valstybės institucijoms, kovojančioms su cigarečių kontrabanda ir nelegalia prekyba. ...
-
Seimo Kaimo reikalų komitetas siūlo tobulinti žemės mokestį
Šiemet itin smarkiai išaugus žemės mokestinei vertei, o kartu ir žemės mokesčiui, Seimo Kaimo reikalų komitetas siūlo ministerijoms tobulinti mokesčio skaičiavimą. ...