- Reda Petrikaitė / lnk.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vyriausybė susizgribo patvirtinti kompensacijų tvarką, jei dar kuris nors elektros tiekėjas nutrauktų veiklą. Per dvejus metus iš rinkos pasitraukti spėjo trys nepriklausomi tiekėjai, o kas ir kaip turėtų kompensuoti gyventojų patirtus nuostolius, iki šiol buvo neaišku.
„Perlo energija“, nutraukdama veiklą, 180 tūkst. gyventojų išmetė į garantinį tiekimą.
Tą kartą Vyriausybė nukentėjusiems mokėjo kompensacijas, vėliau „Perlo“ klientus perėmė kitas tiekėjas – „Enefit“.
Pernai jis apsiėmė rūpintis ir bankrutavusios „EGTO energijos“ klientais. Tik šįkart užsidirbo baudą.
„Pažeidė konkurencijos įstatymą, kai nepranešusi Konkurencijos tarybai ir negavusi reikiamo leidimo, sudarė sandorį su „EGTO energija“ ir perėmė šios bendrovės klientus“, – aiškino Konkurencijos tarybos pirmininkė Jolanta Ivanauskienė.
Bendrovė sprendimo neskųs, žada susimokėti.
„Daugiau kaip 86 tūkst. eurų bauda“, – pranešė J. Ivanauskienė.
Iš nepriklausomų elektros tiekėjų pusės nebeliko. Be anksčiau minėtų dviejų, elektros kainų švytuoklės neatlaikė ir „Birštono elektra“.
Tiesa, tvarką, kas ir kaip gyventojams tokiais atvejais turėtų kompensuoti nuostolius, Vyriausybė patvirtino visai neseniai.
Tik dabar bandoma pasivyti kitais įstatymais arba kitais saugikliais jau aktyviai vykstančią liberalizaciją.
„Vyriausybė beviltiškai vėluoja, nes tada, kai reikėjo tvarkų ir kompensacijų, ji apskritai nieko negalėjo padaryti“, – piktinosi Seimo narys Gintautas Paluckas.
Opozicija stebisi, kodėl tokia tvarka nenumatyta iš karto, priimant liberalizavimo įstatymą.
„Tik dabar bandoma pasivyti kitais įstatymais arba kitais saugikliais jau aktyviai vykstančią liberalizaciją. Eksperimentuojama su vartotojais“, – pabrėžė Seimo narys Viktoras Fiodorovas.
Vyriausybė patvirtino – jei iš rinkos pasitrauks dar kas nors, reguliuotojas apskaičiuos kompensacijos dydį, o suma bus pervesta į asmeninę elektros vartotojo sąskaitą.
„Nuostoliai susidarytų tokiu atveju, jeigu rinkoje siūlomas pigiausias elektros energijos tiekimo tarifas būtų didesnis negu, kad vartotojai turėjo pagal sutartį“, – sakė energetikos viceministrė Inga Žilienė.
Šiuo metu elektrą buitiniams vartotojams tiekia keturi tiekėjai: „Ignitis“, „Elektrum Lietuva“, „Enefit“ ir vos 100 vartotojų turinti Kauno termofikacijos elektrinė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Energetikos ministerija įsitikinusi, kad ir tiek tiekėjų pakanka.
„Yra galima ganėtinai stipri konkurencija, tą mes matome telekomunikacijų rinkoje“, – tikino I. Žilienė.
Noru ateiti į nepriklausomų tiekėjų rinką – niekas netrykšta.
„Šiandien nesame gavę indikacijų, kad būtų norinčių ateiti“, – teigė energetikos viceministrė.
Anot tiekėjų, kalti politikai, mat visą atsakomybę dėl elektros kainų svyravimų užkrovė tik ant tiekėjų pečių.
„Tie pasiūlymai eina labiau rinkos suvaržymo, sureguliavimo ir vienintelio monopolinio žaidėjo likimo linkme, o ne rinkos skatinimo, aktyvinimo, kad atsirastų daugiau žaidėjų rinkoje, kaip yra Latvijoje, Estijoje, kaip yra kitose aplinkinėse Skandinavijos šalyse“, – kalbėjo „Enefit“ vadovas Vytenis Koryzna.
Problema yra ta, kad ir su politikų priešrinkiminėms pastangomis suformuotas naratyvas rinkoje, kad bet ką galima nutraukti be jokių pasekmių.
Latvijoje šiuo metu veikia septyni nepriklausomi elektros tiekėjai, Estijoje – šeši.
Liberalizacija kitose Baltijos šalyse baigėsi kone prieš dešimtmetį. Lietuva trečiąjį liberalizavimo etapą yra atidėjusi iki 2026 metų.
„Matome daugybę neteisybės atvejų, kai tiekėjai užrakina, paprastai tariant, nepalankiose sutartyse gyventojus ar įmones ir atitinkamai pelnosi nepaisant to, jog biržoje kainos yra nukritę“, – pabrėžė G. Paluckas.
„Problema yra ta, kad ir su politikų priešrinkiminėms pastangomis suformuotas naratyvas rinkoje, kad bet ką galima nutraukti be jokių pasekmių, be jokių mokesčių, ir kad visus nuostolius kažkodėl turi visiškai tiesiogiai prisiimti tiekėjas“, – piktinosi „Enefit“ vadovas.
Esą konkurencija ir tarp trijų tiekėjų galėtų būti didesnė, jei gyventojai aktyviau persirašinėtų sutartis, o nepatikusį tiekėją keistų drąsiau.
„Buvo asocijuojama liberalizacija su staiga išaugusiomis kainomis. Matėme, kad dalis politikų nevengdavo pašpilkuoti tiekėjus – štai, kad galbūt jie piktnaudžiauja. Galbūt tas nepasitikėjimas ir užprogramavo tam tikrą tokį neveikimą“, – samprotavo „Elektrum Lietuva“ vadovas Martynas Giga.
Nepriklausomo tiekėjo Lietuvoje apskritai dar nėra pasirinkę maždaug pusę milijono vartotojų.
Vidutinė tiekėjų siūloma fiksuotų planų kaina šiuo metu siekia apie 24 centus, kol biržoje elektra vidutiniškai kainuoja apie 11 centų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pastatui senamiestyje Kaunas numato per 17 mln. eurų, archeologinių radinių nesitiki6
Kauno miesto savivaldybės skaičiavimu, senamiestyje prie pilies planuojamas statyti miesto administracijos pastatas su projektavimu galėtų kainuoti per 17 mln. eurų. ...
-
Lietuvą pirmiausia pasieks nešiojamos raketinės sistemos4
Lietuvą pirmiausia pasieks nešiojamos oro gynybos sistemos, kurios vėliau bus integruotos į trumpojo nuotolio oro gynybos sistemas RBS70 NG (MSHORAD), teigia „Saab“ atstovas Lietuvoje Svajūnas Bandzevičius. ...
-
Ekspertai: šaltuoju sezonu reikėtų rinktis fiksuotų tarifų elektros tiekimo planus2
Artėjant žiemos sezonui ir siekiant stabilizuoti gaunamas sąskaita už elektros energiją, ekspertai pataria rinktis fiksuotų tarifų elektros tiekimo planus. ...
-
Šiauliai skelbia šildymo sezono pradžią
Šiauliai antradienį paskelbė šildymo sezono pradžią. Gyventojus šiluma turėtų pasiekti ne vėliau nei penktadienį, skelbiama savivaldybės interneto puslapyje. ...
-
Išeivius įdarbinti norinčioms įmonėms – specialus ženklelis
Lietuvių išeivius norinčios įdarbinti šalies įmonės gaus specialų ženklelį, rodantį jų vertybinę poziciją – atvirumą, tarptautiškumą bei siunčiantį žinią potencialiems darbuotojams, sako ekonomikos ir inovacijų min...
-
Ekonomistai: infliacija rugsėjį mažesnė nei tikėtasi, vėliau kainos kils labiau
Rugsėjį metinei infliacijai siekiant 0,5 proc., o mėnesio – 0,3 proc., ekonomistai sako, jog nedidelės mėnesio infliacijos ir buvo galima tikėtis, tačiau vėlesniais mėnesiais kainos didės. Analitikai mano, kad vidutinė metinė infliacija &scar...
-
ECB kitą savaitę veikiausiai vėl mažins bazines palūkanas
Europos Centrinio Banko (ECB) valdančioji taryba per spalio 17-ąją numatytą pinigų politikos svarstymą veikiausiai vėl sumažins bazines palūkanas, pareiškė jos narys, Prancūzijos centrinio banko vadovas Francois Villeroy de Galhau. ...
-
Kaune suvienodinamos verslo liudijimų kainos: lieka tik viena lengvata9
Kauno miesto taryba patvirtino, kiek kitais metais kainuos įsigyti verslo liudijimą. Kaina didinama visoms verslo liudijimų rūšims, išskyrus gyvenamųjų patalpų nuomos. Šis verslo liudijimas šiemet mieste buvo populiariausias....
-
Bankas įspėja apie naują sukčiavimo būdą: apsimeta senu pažįstamu
„Citadele“ bankas įspėja, kad pastaruoju metu gyventojai sulaukia SMS žinučių nuo neva seno pažįstamo, pasikeitusio telefono numerį. Vis dėlto, bendrauti apsišaukėlis siūlo spaudžiant ant kenksmingos nuorodos. ...
-
E. pinigų ir mokėjimo įstaigų pajamos šiemet augo 22 proc. iki 275 mln. eurų
Lietuvoje veikiančios elektroninių pinigų ir mokėjimo įstaigos pirmąjį šių metų pusmetį gavo 275,1 mln. eurų pajamų – 22 proc. daugiau nei pernai tuo pat metu, antradienį pranešė Lietuvos bankas (LB). ...