- Giedrius Gaidamavičius, Roma Pakėnienė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Visuomeninė elektros kaina maždaug 470 tūkst. vartotojų nuo kovo turėtų sumažėti dukart – nuo 56,5 iki 28 centų, pranešė Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius. Dujų kaina gyventojams nuo kovo nesikeis, BNS patvirtino VERT atstovai.
Jei taryba trečiadienį pritars, standartinis vienos laiko zonos tarifas nuo kovo 1 dienos siektų 28 centus už kilovatvalandę (kWh), tuo metu dviejų laiko zonų dienos tarifas būtų 32 centai, o nakties – devyniolika centų.
„VERT planuoja rytoj (trečiadienį – BNS) priimti sprendimą dėl visuomeninės elektros energijos kainos perskaičiavimo ir šita kaina bus praktiškai dvigubai mažesnė, palyginti su dabar nustatyta – 56,5 centais – ir mes ją planuojame turėti 28 centus. Tai būtų vienanarė kaina 28 centai“, – susitikime su opozicine Seimo Darbo partijos frakcija antradienį sakė R. Pocius.
„Kito plano dvinarės kainos (...) dienos kaina prognozuojama, kurią planuojame patvirtinti, 32 centai, ir naktinė devyniolika centų“, – pridūrė VERT pirmininkas.
Pasak energetikos viceministrės Ingos Žilienės, jei VERT patvirtins naują tarifą, trečiojo rinkos liberalizavimo etapo vartotojai, kurie moka visuomeninę kainą, mokės 28 centus ir jiems nebebus mokamos valstybės kompensacijos. Tačiau, pasak jos, nepriklausomą tiekėją pasirinkusiems vartotojams iki 28,5 cento kompensacija kol kas lieka galioti.
„28,5 cento kompensacija galioja, kaip ir ya, kompensacijų dydžiai nesikeičia“, – BNS sakė I. Žilienė.
Ji pranešė, kad šiuo metu rengiamas Vyriausybės nutarimo projektas, kuris patikslins, kokius duomenis privalo deklaruoti tiek nepriklausomi, tiek visuomeninis, tiek garantinis tiekėjai: „Įstatymas nustato, kad gali būti kompensuojamos elektros energijos įsigijimo sąnaudos – tai tikslinamos jo nuostatos“.
Energetikos ministras Dainius Kreivys teigė, jog Vyriausybės nutarimas, kuriuo nepriklausomi elektros tiekėjai būtų įpareigoti kiekvieną mėnesį skelbti kompensuojamos elektros įsigijimo sąnaudas, gali būti priimtas kitą savaitę.
„Planuojame artimiausiu metu – Vyriausybė kitą savaitę turbūt priims nutarimą, kuris jau atiduotas derinti, kad kas mėnesį nepriklausomi tiekėjai skelbs savo įsigyjamą (elektros – BNS) kainą, nuo kurios prašys kompensuoti. (...) Tai ne tik kad nėra piktnaudžiavimo galimybės, bet dar ir turėsime skaidrumą“, – susitikime su Darbo partijos frakcija antradienį teigė D. Kreivys.
Finansų ministerija BNS nurodė, kad dar anksti kalbėti apie tai, kiek kompensacijų šiemet iš valstybės biudžeto reikės elektros vartotojams, jei visuomeninė kaina kovą sumažės iki 28 centų.
„Rinkoje esančios kainos šiuo metu nereikalauja kompensacijų. Apie tai, kiek šiemet reikės kompensacijų, dar anksti kalbėti“, – BNS teigė Finansų ministerija.
Šių metų biudžete subsidijoms už dujas ir elektrą skirta 812 mln. eurų.
Pasak R. Pociaus, 56,5 cento visuomeninė elektros kaina nuo sausio buvo nustatyta pagal praėjusių metų rudens prognozes.
„Išties ta kaina, kai ji buvo skaičiuojama, tuo metu buvo didelės ateities sandorių prognozės, dėl to šitos visuomeninio elektros energijos tiekimo kainos buvo nustatytos pagal tuo metu buvusias prognozes, nes mes kainas paprastai nustatome lapkričio mėnesį“, – aiškino R. Pocius.
VERT prognozuoja, kad iki metų pabaigos elektros kaina „Nord Pool“ biržos Lietuvos kainų zonoje turėtų siekti apie 142 eurus už megavatvalandę (MWh).
„Mes pateikėme savo prognozę, kaip elektros kaina galėtų atrodyti iki metų pabaigos, tai (...) ji turėtų būti apie 142 eurus už megavatvalandę – tai yra pagal šiandien esamas prognozes“, – teigė R. Pocius.
Visuomeninė elektros kaina, kurią moka tik dalis vartotojų, nuo sausio padidėjo beveik du kartus iki 56,5 cento. Tačiau su 28,5 cento valstybės kompensacija ji padidėjo 17 proc. iki 28 centų (su PVM). Kompensacija taikoma ir vartotojams, pasirinkusiems nepriklausomą tiekėją.
Tuo metu dviejų laiko zonų dienos tarifas nuo sausio siekia 34,5 cento, nakties – 28 centus.
Visuomeninė elektros kaina ir dujų tarifai buitiniams vartotojams paprastai nustatomi du kartus per metus – nuo sausio ir liepos.
Vidutinė sausio mėnesio „Nord Pool“ biržos elektros kaina Lietuvos kainų zonoje buvo 103,06 euro už MWh, gruodį ji siekė 264,28 euro. 2022-ųjų rugpjūtį elektros kaina buvo pasiekusi piką – vidutinė šio mėnesio kaina biržoje Lietuvoje siekė 480,39 euro už MWh. Be to, sausį visi nepriklausomi elektros tiekėjai mažino fiksuotų planų kainas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Litgrid“: atvėsę orai elektros kainą lapkritį augino 20 procentų1
Atvėsus orams elektros kaina Lietuvoje lapkritį augo 20 proc. – nuo 87,4 iki 105,2 euro už megavatvalandę (MWh), pranešė „Litgrid“. ...
-
Premjerė: rusišką maistą gabenantis verslas elgiasi nemoraliai, bet teisėtai3
Rusiškus grūdus ir maisto produktus per Lietuvą gabenantis verslas elgiasi nemoraliai, bet teisėtai, sako premjerė Ingrida Šimonytė. ...
-
„Klaipėdos nafta“ atnaujina dyzelino tiekimą Ukrainai ISO konteineriais
Naftos ir suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalų operatorė „Klaipėdos nafta“ atnaujina dyzelino tiekimą Ukrainai ISO konteineriais. ...
-
Registrų centras: NT sandorių šiemet – 14 proc. mažiau
Lietuvoje per 11 šių metų mėnesių įregistruota 102,7 tūkst. nekilnojamo turto (NT) pirkimo-pardavimo sandorių – 14,1 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu metu (120 tūkst.), o vien lapkritį – 8,2 tūkst. sandorių, arba 14,6 pro...
-
Aukso kaina – rekordinė: ar verta investuoti?5
„Vien tik auksas valdo mus, žmonės jam tarnauja...“ – yra pasakęs Goethes herojus Mefistofelis. Tik ar įpirksime šį, vis brangstantį taurųjį metalą? Jo kaina šiuo metu siekia seniai regėtus rekordus, praneša LNK...
-
I. Šimonytė: biudžetas – geras rezultatas ribotų išteklių sąlygomis12
Seime patvirtintas 2024 metų valstybės biudžetas yra kompromisinis ir geras rezultatas ribotų išteklių sąlygomis, sako premjerė Ingrida Šimonytė. ...
-
Gyventojų kompensacijoms už šildymą prašoma dar 47 mln. eurų5
Seimui lapkritį patikslinus 2023-iųjų biudžetą ir leidus Vyriausybei papildomai skolintis gyventojų kompensacijoms už šildymą, Finansų ministerija siūlo tam skirti 46,96 mln. eurų iš valstybės vardu pasiskolintų lėšų. ...
-
Vyriausybė – už didesnį duomenų prieinamumą ir platesnį jų naudojimą2
Vyriausybė trečiadienį pritarė įstatymo pataisoms, numatančioms didesnį duomenų prieinamumą bei platesnį pakartotinių duomenų naudojimą. ...
-
V. Augustinavičius: biudžetas – netobulas, dar svarstoma, ar prezidetas jį pasirašys1
Seime antradienį priimtas 2024 metų valstybės biudžetas nėra tobulas, prezidentas Gitanas Nausėda dar sprendžia, ar jį pasirašyti, sako šalies vadovo patarėjas Vaidas Augustinavičius. ...
-
Iš Kauno oro uosto – dar daugiau skrydžių krypčių5
Airijos oro bendrovė „Ryanair“ nuo 2024 metų pavasario iš Kauno pradės reguliarius skrydžius į Berlyną (Vokietija), Zadarą (Kroatija) ir Pizą (Italija). ...