- Sniegė Balčiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimas antradienį priėmė svarstyti įstatymo pataisas, kuriomis siekiama supaprastinti paskolų refinansavimo sąlygas.
Pristatydama Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymo pataisas finansų ministrė Gintarė Skaistė Seime antradienį sakė, kad jomis siekiama supaprastinti ir atpiginti procesą – padaryti jį greitą, paprastą ir nemokamą.
„Projekto tikslas yra supaprastinti ir atpiginti su nekilnojamuoju turtu susijusių kreditų refinansavimo procesą kredito gavėjams bei palengvinti vartotojų turimų pagal vieną ar kelias paskolų sutartis prisiimtų finansinių įsipareigojimų vykdymą, tai yra sumažinti mokėtinas įmokas“, – pristatydama pataisas teigė G. Skaistė.
„Norime paskatinti konkurenciją tarp būsto paskolų teikėjų, todėl paskolos refinansavimo procesas turi tapti greitas, paprastas ir nemokamas“, – pabrėžė ministrė.
Projekto tikslas yra supaprastinti ir atpiginti su nekilnojamuoju turtu susijusių kreditų refinansavimo procesą kredito gavėjams (...)
Pasak G. Skaistės, būsto paskola dažnai žmogui yra ilgiausias gyvenimo finansinis įsipareigojimas, galintis siekti net 30 metų, todėl galimybė nuolat vertinti ir pasirinkti optimaliausias paskolos aptarnavimo sąlygas būtina.
Jos teigimu, dabar refinansuojant, tarkime, 100 tūkst. eurų paskolą gali tekti sumokėti daugiau negu 1 tūkst. eurų įvairių mokesčių. Anot jos, jei paskolas palankesnėmis sąlygomis refinansuotų visi paskolų turėtojai, jie sutaupytų apie 0,5 mlrd. eurų.
„2022 metais gegužę buvo, matyt, pasiektas pikas paskolų maržų – tuo metu vidutinė paskolų marža būdavo 2,4 proc. Šiandien rinkoje yra vidutiniškai 1,65 proc. Vadinasi, žmonėms, kurie tuo metu pasiėmė paskolas, refinansuoti jas šiandienos sąlygomis būtų patrauklu ir ekonomiškai apsimokėtų“, – Seime kalbėjo ministrė.
G. Skaistė pabrėžė, kad analizuojant informaciją apie paskolas ir maržas, dviem trečdaliams žmonių apsimokėtų jas refinansuoti: „Apie 2 tūkst. 350 žmonių, kurie galėtų refinansuotis geresnėmis sąlygomis negu turi dabar galiojančias būsto paskolų sutartis.“
Konservatorius Vilius Semeška tvirtino, kad naujos sąlygos padidins konkurenciją finansų sektoriuje.
Pakeitimų svarstymas Seime numatytas spalio 1-ąją. Jeigu Seimas jas priimtų, jos įsigaliotų nuo 2025 metų gegužės 1-osios.
Įstatymo pataisos numato, jog žmonėms pakaktų kreiptis į naują banką, o šis atliktų didžiąją dalį refinansavimo procedūrų.
Paskolą suteikęs bankas būtų įpareigotas nemokamai pateikti duomenis naujam bankui, žmonės galėtų refinansuoti paskolą iš esmės bet kada, nemokėdami išankstinio paskolos grąžinimo mokesčio, jiems nebereikėtų naujo NT vertinimo – prireikus jį atliktų naujas bankas savo lėšomis, be to, pastarasis negalėtų imti jokių mokesčių, žmogui nereiktų mokėti notarui bei Registrų centrui – visa tai sumokėtų naujas bankas.
Siūloma uždrausti iš kredito gavėjo reikalauti sumokėti mokesčius ar kitus mokėjimus už kai kurių dokumentų parengimą ar kompensacijos už galimus nuostolius, tiesiogiai susijusius su kredito grąžinimu nepasibaigus pradinės kredito sutarties galiojimo laikotarpiui, kai, pavyzdžiui, anksčiau laiko grąžinamas kreditas, kurio palūkanų norma yra kintamoji.
Lietuvos banko duomenimis, balandį 346 tūkst. gyventojų turėjo bent vieną būsto paskolą.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kelia tikslą: milijonas investuojančių lietuvių
Finansų viceministrė Vaida Markevičienė teigia, kad pasyvus Lietuvos gyventojų investavimas ir vangiai biržai atsiveriančios rinkos lemia silpną Lietuvos kapitalo rinkos padėtį. Pasak jos, vos 2,3 proc. Lietuvos gyventojų investuoja į vertybinius p...
-
Ekspertės: dėl įvykių Artimuosiuose Rytuose degalų, dujų kainos Lietuvoje neturėtų kilti
Neramumai Artimuosiuose Rytuose neturėtų reikšmingai paveikti gamtinių dujų ar naftos produktų kainų Lietuvoje, sako Energetikos agentūros (LEA) direktorė Agnė Bagočiutė. ...
-
Šildymo sezono startas: kur radiatoriai jau kaista?3
Kai kuriose savivaldybėse jau kaista radiatoriai. ...
-
Pardavėjų gudravimas: kaip neįsigyti buto su nenaudingu plotu?
Perkant butą arba namą kiekvienas kvadratinis metras yra itin svarbus, ypač dabar, kai kvadratinio metro kaina jau perkopė 3 tūkst. ribą. Kartais pardavėjai, ypač naujų butų, gudrauja ir pirkėjams siūlo esą didesnius butus. Bet juose nebūna pertv...
-
Naujoji ECB priežiūros valdybos vadovė Vilniuje susitinka su bankų atstovais
Lietuvoje lankosi naujoji Europos Centrinio Banko (ECB) priežiūros valdybos pirmininkė Claudia Buch (Klaudija Buš). ...
-
Siūloma leisti mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigoms tiesiogiai dalyvauti mokėjimo sistemose
Ketvirtadienį Seime pateiktas Finansų ministerijos inicijuotas siūlymas įgalinti mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigas tiesiogiai dalyvauti mokėjimo sistemose. ...
-
A. Armonaitė: maitinimo versle dramatiško bankrotų bumo nematyti3
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė sako, kad maitinimo versle, kuriam nuo šių metų panaikinta 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio lengvata, dramatiško bankrotų bumo nėra. ...
-
Seimas: Lietuva netrukus prisijungs prie JT žemės ūkio plėtros fondo1
Lietuva netrukus taps Jungtinių Tautų (JT) Tarptautinio žemės ūkio plėtros fondo (IFAD) nare – Seimas ketvirtadienį ratifikavo 1976 metų Romos susitarimą dėl šio fondo steigimo. ...
-
Elektros kaina visą savaitę daliai gyventojų bus aukštesnė: tai lemia vienas dalykas5
Pastarosiomis dienomis vyraujančios oro sąlygos lėmė didžiulį elektros kainos šuolį biržoje. Kai kurie gyventojai ir verslai iki pietų už elektrą mokėjo keturis kartus daugiau nei įprastai. Nors aukštesnės kainos laikysis visą sava...
-
Ministerija pervedė savivaldybėms lėšų didesniam mokytojų darbo užmokesčiui1
Nuo šių metų rugsėjo 15,5 proc. padidinus šalies mokytojų darbo užmokestį, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) skelbia pervedusi papildomų lėšų savivaldybėms. ...