- Giedrius Gaidamavičius, Sniegė Balčiūnaitė, Roma Pakėnienė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimas po pateikimo pritarė siūlymui įstatymu uždrausti rusiškų suskystintų gamtinių dujų (SGD) krovą ir išdujinimą Klaipėdos SGD paskirstymo stotyje bei mažos apimties pakartotinio dujinimo įrenginiuose.
Parlamentas antradienį po pateikimo pritarė tai numatančioms Gamtinių dujų įstatymo pataisoms, kurias pateikė energetikos ministras Dainius Kreivys ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kaščiūnas.
Už svarstymą balsavo 119 Seimo narių, vienintelis „valstietis“ Valius Ąžuolas buvo prieš, o 11 susilaikė. Toliau pataisos bus svarstomos rudens sesijoje.
„Paprasčiausiai dujovežiais yra atvežamos (SGD – BNS) iš Lenkijos. „Cryogas“ („Cryogas M&T Poland“ – BNS) veža tiesiai iš Lenkijos. Keletą fūrų per mėnesį tiesiai į dvi įmones. Jos turi išdujinimo įrenginius savo teritorijoje“, – pristatydamas pataisas teigė D. Kreivys.
„Tai liečia mažą (SGD – BNS) kiekį ir keletą įmonių. Bet mes sakome, kad net tų kelių cisternų vežti nereikia. Turime Klaipėdos terminalą, išdujinimo didelės apimties terminalą, iš kurio galima imti“, – tvirtino ministras.
Pasak D. Kreivio, rusiškų dujų autocisternomis atsigabenančios įmonės „jau yra pasiruošusios prisitaikyti prie naujų realybių“.
Pataisos, kuriomis siūloma dar labiau apriboti dujų patekimą į Lietuvą autocisternomis, teikiamos Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) nustačius, kad nepaisant pernai uždrausto rusiškų dujų importo vamzdynais bei per Klaipėdos terminalą, SGD iš Rusijos į Lietuvą gabenamos sausumos keliais.
Yra įmonių, kurios iki šiol importuoja rusiškos kilmės gamtines dujas, tiekdamos jas į Lietuvą autocisternomis, juos išdujinant mažos apimties SGD pakartotinio dujinimo įrenginiuose.
„Yra įmonių, kurios iki šiol importuoja rusiškos kilmės gamtines dujas, tiekdamos jas į Lietuvą autocisternomis, juos išdujinant mažos apimties SGD pakartotinio dujinimo įrenginiuose“, – teigiama projekto aiškinamajame rašte.
Energetikos ministerija bei SGD ir naftos terminalų operatorė „Klaipėdos nafta“ BNS teigė, jog autocisternomis į Lietuvą vežtos rusiškos dujos nebuvo gabentos per Klaipėdos terminalą bei jo paskirstymo stotį.
Ministerijos teigimu, energetikos rinkos reguliuotojas nustatė, kad apeidama šalies dujų perdavimo, skirstymo infrastruktūrą bei Klaipėdos SGD terminalą dujas autocisternomis iš Rusijos koncerno „Gazprom“ antrinės įmonės „Gazprom Export“ į Lietuvą importuoja įmonė „Cryogas M&T Poland“.
VERT atstovė Loreta Kimutytė antradienį BNS teigė, kad apie tai tarybai pateiktose ataskaitose informavo pati „Cryogas M&T Poland“. Jos teigimu, pati taryba SGD gabenančių autocisternų judėjimo nestebi ir nereguliuoja, todėl neturi informacijos, ar yra daugiau tokių atvejų.
„Cryogas M&T Poland“ verslo plėtros vadovas Baltijos šalyse Marijus Simanavičius BNS teigė nežinantis ir negalintis komentuoti ministerijos bei VERT pateiktos informacijos ir patarė kreiptis į įmonės biurą Lenkijoje.
Varšuvoje registruota „Cryogas M&T Poland“ savo interneto svetainėje skelbia tiekianti SGD, kurios gali būti pristatomos kriogeninėmis autocisternomis.
Ministerija teigė neturinti informacijos, kiek pinigų taip gabentoms rusiškoms dujoms galėjo išleisti jas importavusios įmonės bei ar jos galėjo būti reeksportuojamos į kitas šalis.
SGD importas iš Rusijos į Lietuvą per Klaipėdos terminalą sustabdytas nuo pernai kovo, o nuo balandžio rusiškų dujų importas visiškai nutrauktas, paliekant tik tranzitą į Kaliningradą – pernai birželį visa tai uždrausta įstatymu.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Privalomojo sveikatos draudimo fondas kitais metais bus subalansuotas?2
Privalomojo sveikatos draudimo fondas (PSDF) kitais metais bus subalansuotas – įplaukos ir išlaidos turėtų siekti 3,461 mlrd. eurų, arba 13,5 proc. daugiau nei suplanuota šiemet. ...
-
„Litgrid“ paslaugos kainos viršutinė riba kitąmet didėja 2 kartus
Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ elektros perdavimo aukštos įtampos tinklais paslaugos kainos viršutinė riba kitąmet bus 1,329 cento už kWh – 2,3 karto didesnė nei nustatyta šiemet (0,654 ce...
-
2024-ųjų Pensijų anuitetų fondo biudžeto projekte – 12 proc. daugiau įplaukų
2024 metų Pensijų anuitetų fondo (PAF) biudžeto projektas numato, kad už įgyjamus pensijų anuitetus fondas kitąmet gaus 16,4 mln. eurų įplaukų – 12 proc. daugiau nei 2023 metų planas (14,6 mln. eurų). ...
-
Lietuvos banko siūlymus dėl gyvybės draudimo platintojų vertins Konkurencijos taryba1
Konkurencijos taryba žada įvertinti Lietuvos banko (LB) pasiūlymą įstatymu įtvirtinti, kad draudikai negalėtų mokėti komisinio atlygio tarpininkams už kiekvieną sutartį ir vietoj to turėtų mokėti fiksuotą atlygį. ...
-
Elektra Lietuvoje per savaitę pigo 18,5 proc., dujos TTF biržoje brango 6,4 proc.
Vidutinė didmeninė elektros kaina Lietuvoje per savaitę sumažėjo 18,5 proc., tuo metu gamtinės dujos Nyderlandų TTF prekybos taške brango 6,4 proc. ...
-
Ūkininkė iš Klaipėdos rajono pasirinko netradicinį verslą1
Klaipėdoje yra neįprastas grybų ūkis. Tokiam verslui nereikia daug žemės. Čia eilėmis sustatyta apie pusantro tūkstančio rąstų. Ant jų ir kalasi iš Rytų Azijos atkeliavę grybai šitakiai, kitaip jie vadinami valgomaisiais danteniais...
-
Į kiaušinius mokslininkai įterpė jodo bei seleno: kada jie atsiras prekyboje?29
Mokslininkai sugalvojo būdą, kaip vištų kiaušinius praturtinti maistingomis medžiagomis, kad žmonėms reiktų mažiau vartoti papildų, o sveikatai reikalingų elementų jie gautų su maistu. Apie inovaciją pasakota LNK žiniose. ...
-
Siūloma griežtinti fejerverkų prekybą ir naudojimą5
Parlamentarai nusiteikę nuo 2024 metų vidurio sugriežtinti fejerverkų prekybą ir naudojimą. ...
-
Prognozės: visų 2024-ųjų ir pirmojo pusmečio elektros rinkos kaina – 4 kartus mažesnė2
Prognozuojama elektros rinkos kaina 2024 metais 9,472 cento už kilovatvalandę (kWh), o pirmąjį pusmetį – 9,753 cento – beveik keturiskart mažesnė nei šiemet, pranešė Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). ...
-
Gyvybės draudikų asociacijos vadovas: Lietuvos banko siūlymas sunaikintų agentų rinką
Lietuvos bankui (LB) siūlant įstatymu įtvirtinti, kad draudikas negalėtų mokėti komisinio atlygio tarpininkui už kiekvieną sutartį ir vietoj to turėtų mokėti fiksuotą komisinį atlygį, Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos vadovas Giedr...