Seime svarstoma griežtinti elektroninių cigarečių prekybą arba ją uždrausti

Seimo Sveikatos komitetui aptariant elektroninių cigarečių prekybos draudimų efektą, iškilo dilema: ar dar labiau griežtinti šių rūkalų prekybą, ar iš viso ją uždrausti.

Tačiau prieš apsisprendžiant komiteto pirmininkas konservatorius Antanas Matulas nutarė duoti verslui dar vieną šansą. Jis prašo prekybininkų, ypač prekybos tinklų ir degalinių, prisiimti daugiau atsakomybės ir „nebandyti apeidinėti įstatymų“.

„Mes esame pasiryžę (...) siekti, kad e. cigaretės rinkoje būtų uždraustos. Prašau tarnybų sustiprinti kontrolę ir per dvi savaites pateikti siūlymus, kokių priemonių ir instrumentų dar reikia“, – šią savaitę komiteto posėdyje pareiškė A. Matulas.

Pasak jo, po poros savaičių komitetas priims sprendimą, kokiu būdu mažinti e. cigarečių prieinamumą paaugliams.

Parlamentarai taip pat nusiteikę nedelsiant iš stalčių ištraukti iš dalies jau apsvarstytas ankstesnio Seimo inicijuotas pataisas, kuriomis siūloma uždrausti parduotuvėse viešai eksponuoti tabako gaminius ir įrenginius – jų pasiimti patys pirkėjai negalėtų, juos paduotų prekybininkas.  

Laikinoji Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento vadovė Gražina Belian prognozuoja, kad tokia tvarka efektyviausiai atgrasytų vaikus ir paauglius.

„Jeigu tos prekės nematai, jos ir negeidi, ji nėra patraukli“, – komitete svarstė ji. 

G. Belian teigimu, Lietuva pagal e. cigarečių paplitimą nusileidžia tik Monakui: „Kalbant apie 16-17 metų paauglius, populiariausia prekė, kurią jie vartoja, yra e. cigaretės. Statistika tikrai Lietuvai negailestinga“. 

Anot jos, aktyvios diskusijos apie saugesnių ir sveikesnių e. cigarečių vartojimą daro neigiamą įtaką paaugliams. G. Belian siūlo departamentui suteikti daugiau galių – leisti slaptus kontrolinius rūkalų pirkimus, įmonėse nemokamai imti bandinius.

„Valstiečio“ Aurelijaus Verygos teigimu, suteikus daugiau galių valstybės institucijoms reikia didinti ir verslo atsakomybę – už pakartotiną pažeidimą atimti licenciją: „Dar daugiau reikia pagalvoti apie mechanizmus, kad nebūtų įmonė iš karto perregistruojama“.

A. Verygos teigimu, „nematyto įžūlumo“ verslo elgesys arba valstybės tarnybų bejėgiškumas vieną dieną privers Seimą uždrausti e. cigarečių prekybą. 

Konservatorius Linas Slušnys nusiteikęs pritarti e. cigarečių uždraudimui, nes rūkalų verslas ne tas, kurį reikia remti.

„Jeigu nesugebame sukontroliuoti, o įsukame brangią valstybės priežiūros karuselę, tai geriau iš viso atsisakyti tokių produktų“, – komitete teigė jis.

Jis mano, kad reikia didinti baudas tėvams už jų nepilnamečių vaikų rūkymą mokykloje ar jos teritorijoje: „Kai pradės tėvai mokėti baudas, neleis vaikams bent jau neštis į mokyklą rūkalų“.

Tuo metu Lietuvos regionų frakcijai priklausantis Remigijus Žemaitaitis siūlo branginti licencijas rūkalų prekybai. 

Nuo šių metų liepos Lietuvoje uždrausta prekiauti elektroninėmis cigaretėmis su įvairiais skoniais ir kvapais. Vartotojų teisių apsaugos tarnyba atliko 25 patikrinimus ir 22 atvejais nustatė pažeidimų.NAUJAUSI KOMENTARAI

R

R portretas
Tap išauklėsime visuomenę: uždraudžiant visą nesveiką maistą ( dešrainius, čipsus, pyragėlius, tortus, koka kola, energetinius gėrimus, alkoholį) Nes nuo jo tunkama, o paskui zmones miršta nuo skrandžio, virškinamojo trakto ir širdies ir kraujagyslių ligų. Apskritai gyventi nesveika: kvėpuojant užterštumašinų išmetamomis dujomis oru. O paaugliams ir vaikams reikia daugiau tėvų ir suaugusių priežiūros, o neversti suaugusius taikytis prie paauglių ar vaikų. Yra amžiaus ribos ką ir kada galima daryti ir nuo kada galima daryti. Tas pats ir apie vaikų darymą, o ne dėti prezervatyvus prie saldainių.

Viskas vardan narkomafijos

Viskas vardan narkomafijos portretas
Viskas vardan narkomafijos. Laisvė narkotikams, uždrausti legalų vartojimą. Prieš rinkimus - pirmyn.

Čia

Čia  portretas
Biznis, kaip įprastų cigarečių niekas nedraudžia, o nuo kas met miršta 7-10mln žmonių, daugiau nei nuo covid, o draudimu jokių, JAV beje šioje rinkoje pagrindinis žaidėjas...
VISI KOMENTARAI 7

Galerijos

Daugiau straipsnių