Profsąjungos ir darbdaviai vėl nerado kompromiso dėl minimalios algos

Vyriausybės atstovams Trišalei tarybai pateikus siūlymą minimalią mėnesio algą (MMA) nuo sausio didinti 15 proc. (110 eurų) iki 840 eurų, darbdaviai ir profsąjungos bendro sutarimo antradienį ir vėl nerado.

Jų teigimu, susitarimą būtų buvę galima pasiekti, jei Lietuvos bankas savo pasiūlymą būtų pateikęs anksčiau – iki socialinių partnerių derybų.

„Jeigu būtume matę ant stalo tuos tris variantus, būtų daug aiškiau, apie ką kalbame, kokie bus pasiūlymai išnešti į eterį ir tarp ko rinktis galime“, – antradienį posėdyje sakė tarybai pirmininkaujanti Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidiumo narė Aurelija Maldutytė.

Pasak socialinės apsaugos ir darbo viceministro Vytauto Šilinsko, Vyriausybės pateiktas siūlymas yra kompromisinis, tikėtina, jis padės peržengti skurdo rizikos ribą.

„Yra kompromisas MMA didinti apie 15 proc. atitinkamai siekiant, kad didėtų pajamos žmonėms į rankas – NPD didinimas. Gera žinia, tikiuosi, jei pavyks pirmą kartą per ilgą laiką su tokiu padidinimu, kad ir kompromisiniu ir mažesniu nei pagal formulę, pavyktų peržengti skurdo rizikos ribą“, – Trišalės tarybos posėdyje sakė viceministras.

Skurdo rizikos riba vienam žmogui šiemet yra vertinama 516 eurų, o MMA pagal Vyriausybės siūlymą kitąmet siektų 633 eurus „į rankas“. Šiemet ji siekia 550 eurų „į rankas“.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos vadovas Ričardas Sartatavičius teigė apgailestaujantis, kad socialiniams partneriams nepavyko susitarti. Anot jo, darbdavių atstovai liks prie savo pozicijos MMA didinti iki 800 eurų.

„Mes visi, tiek darbdaviai, tiek socialiniai partneriai, tiek Vyriausybė suinteresuoti, kad išgyventume tą sunkų laiką, kuris bus rudenį, žiemą, pirmąjį ketvirtį (2023 metų – BNS), dėl to siūlėme mūsų variantą. Gaila, nesusitarėm su profsąjungomis“, – teigė jis.

Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanoviskis taip pat teigė, kad socialiniai partneriai buvo arti susitarimo. Anot jo, Lietuvos banko atnaujintas siūlymas dėl MMA didinimo buvo „pastatytas prieš faktą“ ir šalys grįžo prie savo buvusių pozicijų.

„Neabejoju, kad tai nebuvo tyčinis Lietuvos banko išėjimas, bet tas pasiūlymų pateikimas daugelį pastatė prieš faktą. (...) Kalbant apie kompromisą, atėjote, ant stalo padėjote, bet tai, deja, ne kompromisas“, – sakė A. Romanovskis.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad pagal Vyriausybės siūlymą, MMA didinimas yra vienas didžiausių tuo metu, kai vyksta karas ir situacija yra neapibrėžta.

Profesinių sąjungų „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė taip pat teigė, kad jei centrinis bankas būtų pasiūlęs savo tris variantus kur kas anksčiau, galbūt būtų buvę galima sutarti.

Profesinių sąjungų federacijos pirmininkė Dalia Jakutavičė teigė, kad profsąjungos savo pozicijos nekeičia ir siekia, kad MMA augtų 21,6 proc. iki 888 eurų.

„Susitarimų turėtume laikytis ir auginti darbuotojų pajamas tokiu sunkiu laikotarpiu būtina, nes darbuotojams irgi reikia išgyventi ir sąskaitas apmokėti“, – posėdyje teigė D. Jakutavičė.

Atnaujinęs skaičiavimus Lietuvos bankas rugsėjį teigė, kad MMA kitąmet galėtų augti 21,6 proc. iki 888 eurų, tačiau bankas teigė labiau palaikantis jos didinimą du kartus per metus – 9,4 proc. arba 69 eurais iki 799 eurų, o vėliau jos kėlimas priklausytų nuo ekonomikos būklės. Jei ji būtų gera, MMA nuo birželio galėtų didėti dar 11 proc. iki 888 eurų.

Vyriausybė praėjusią savaitę iš esmės pritarė, kad MMA nuo kitų metų būtų didinama 15 proc. (110 eurų) iki 840 eurų, o neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) – beveik 16 proc. (85 eurais) iki 625 eurų.

Premjerė Ingrida Šimonytė tuomet teigė, kad pasiūlymas dėl MMA kaip kompromisinis dabar bus teikiamas Trišalei tarybai, o joje neradus susitarimo MMA didinimas būtų įteisintas Vyriausybės nutarimu. Ji taip pat sakė tikinti, kad socialinių partnerių diskusija vyks rimtai ir jiems pavyks susitarti.NAUJAUSI KOMENTARAI

Ir neras!

Ir neras! portretas
Nes profsajungu "lyderiai" iskelti ir finansuojami verslo asociaciju! Negana to,profsajungos dotuojamos vyriausybes! Todel,is tiesu,ta "trisale taryba" - tai viena ir ta pati salis! Uztai 30 metu nera rimtu streiku. Tik imitacijos "garui nuleisti i kanalizacija". O be tu streiku - darbo vietos svetimiems,atlyginimai ismaldos dydzio,o norintiems uzsidirbti - emigracija! Tarp kitko,jutube pilna irodymu,kaip vienos profsajungu lyderis ne tik reketuoja verslus,bet ir apiplesineja beieskancius pagalbos savo narius!

Klausimas

Klausimas portretas
Kodėl NPD nedidinamas iki 800 eurų?????? Ar, tas " didinimas" tam, kad mokesčių daugiau susirinktų? Privačiam sektoriui pinigus reikia uždirbti, tai didės ir darbo krūvis? Tai toks ir " didinimas"....
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių