- Erika Alonderytė-Kazlauskė, Roma Pakėnienė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vyriausybei, darbdaviams ir darbuotojams atstovaujanti Trišalė taryba nesutarė dėl minimalios mėnesio algos (MMA) didinimo nuo kitų metų ir Vyriausybei teiks skirtingas nuomones.
„Siūlysime fiksuoti atskiras nuomones ir Vyriausybei nedelsiant priimti sprendimą, kad galėtų verslas prognozuoti savo veiklą kitiems metams“, – Trišalės tarybos posėdyje sakė jai pirmininkaujanti Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidiumo narė Aurelija Maldutytė.
Profesinės sąjungos mano, kad MMA nuo sausio 1 dienos turėtų augti pagal Lietuvos banko formulę – 21,6 proc. iki 888 eurų, tuo metu didžioji dalis darbdavių atstovų teigia, kad minimali alga galėtų kilti iki 800 eurų.
Lietuvos bankui antradienį pasiūlius MMA didinti du kartus per metus, dalis darbdavių atstovų sakė su tuo sutinkantys.
Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė sakė palaikanti atsargesnį centrinio banko siūlymą – nuo sausio didinti 9,4 proc. iki 799 eurų, o vėliau MMA peržiūrėti pagal šalies ekonominę padėtį.
„Norėti galima, bet aš irgi už tą atsargesnį variantą, nes matau realias galimybes“, – posėdyje sakė E. Šiškauskienė.
Siūlysime fiksuoti atskiras nuomones ir Vyriausybei nedelsiant priimti sprendimą, kad galėtų verslas prognozuoti savo veiklą kitiems metams.
Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Andriaus Romanovskio teigimu, darbdaviai sutinka, jog MMA turi didėti, ir siūlė darbdavių ir darbuotojų atstovams susitarti dėl Lietuvos banko pasiūlyto varianto.
„Siūlyčiau dabar susitarti iš karto dėl abiejų dydžių – sausio ir liepos – ir nelaukti kitų posėdžių, užfiksuoti du dydžius: 10 proc. dabar ir dar NPD pakilimas, gyventojų pajamos stipriai didėtų ir jei mums gerai seksis ir ekonomika augs, tai nebus problema dalintis tuo gėriu. Bet jei neaugs, tada peržiūrėtume tą skaičių į mažesnę pusę“, – teigė A. Romanovskis.
Tuo metu Lietuvos pramoninkų konfederacijos vadovas Ričardas Sartatavičius sakė negalintis vertinti Lietuvos banko siūlymų jų neapsvarsčius. Jis siūlė pritarti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pasiūlymui MMA didinti 70 eurų iki 800 eurų, o NPD – 200 eurų iki 740 eurų.
Be to, R. Sartatavičius teigė, kad darbdavių ir darbuotojų atstovai buvo beveik sutarę MMA didinti iki 820 eurų, tam darbdaviai taip pat būtų pritarę.
„Mes buvome su socialiniais partneriais ne kartą susitikę ir beveik buvom priėję iki bendro sutarimo, kurį būtume ir pasakę, bandoma susiderinti ir darbdavių pusė kaip ir sutiko, kad MMA būtų 820 eurų“, – sakė R. Sartatavičius.
Asociacijos „Investors' Forum“ vadovė Rūta Skyrienė sakė palaikanti bendrą Verslo tarybos poziciją MMA didinti iki 800 eurų, tačiau, pasak jos, centrinio banko variantas peržiūrėti ją du kartus taip pat atrodytų logiškas.
Tuo metu Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė sakė, kad reikėtų laikytis Lietuvos banko pateiktų skaičiavimų ir MMA nuo sausio didinti iki 888 eurų.
„Šių metų duomenys mūsų nedžiugina, jau dabar auga drastiškai Maisto banko klientų skaičius, dirbančiųjų skurdas auga. Būtų gėda kalbėti apie mažesnį skaičių darbuotojams į rankas nei šita riba“, – posėdyje sakė I. Ruginienė.
Profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė sakė taip pat sutinkanti su tokiu MMA augimu. Tačiau ji taip pat mano, kad būtų galima ieškoti kompromisų pagal LB pasiūlymus.
Finansų viceministras Mindaugas Liutvinskas apgailestavo, kad Trišalei tarybai ir vėl nepavyko susitarti dėl MMA didinimo. Anot jo, Vyriausybė turės priimti sprendimą „kažkur per vidurį“ tarp 800 iki 888 eurų.
„Greičiausiai teks kažkur per vidurį. Manome, kad turime kalbėti ne tik apie MMA, bet ir NPD, abu dydžiai turėtų augti panašiu tempu“, – teigė jis.
Atnaujinęs skaičiavimus Lietuvos bankas antradienį pristatė, kad MMA kitąmet galėtų augti 21,6 proc. iki 888 eurų, tačiau bankas teigia labiau palaikantis jos didinimą du kartus per metus – 9,4 proc. arba 69 eurais iki 799 eurų, o vėliau jos kėlimas priklausytų nuo ekonomikos būklės. Jei ji būtų gera, MMA nuo birželio galėtų didėti dar 11 proc. iki 888 eurų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
LEA: per savaitę elektros kaina mažėjo 32 proc., dujos pigo 8,7 proc.1
Vidutinė elektros kaina Lietuvoje per savaitę sumažėjo 32,7 proc., gamtinės dujos Nyderlandų TTF prekybos taške pigo 8,7 proc., penktadienį pranešė Lietuvos energetikos agentūra (LEA). ...
-
LEA: degalai per savaitę Lietuvoje brango 3 centais
Vidutinės benzino ir dyzelinio kuro kainos Lietuvoje per savaitę padidėjo trimis centais, tačiau degalai čia išlieka pigiausi Baltijos šalyse, penktadienį pranešė Lietuvos energetikos agentūra (LEA). ...
-
Kelių direkcija imasi įgriuvusio Kėdainių tilto padarinių šalinimo
Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) penktadienį pranešė inicijavusi įgriuvusio pagrindinio į Kėdainius vedančio tilto per Nevėžį padarinių pašalinimo darbus, po jų žada vertinti, ar jis tinkamas eksploatacijai. ...
-
Įtrauktieji į pensijų kaupimą turi dar penkis mėnesius apsispręsti: ką svarbu žinoti?
Šiemet į antros pakopos pensijų kaupimą įtraukti gyventojai kol kas neaktyvūs – pranešimus siunčiamus į asmenines „Sodros“ paskyras perskaitė tik 33 proc. gavėjų. Labai svarbu, kad visi įtrauktieji priimtų sprendim...
-
Lukiškių kalėjimo nuomos sutartis pratęsta iki 2025-ųjų
Lukiškių kalėjimo komplekso laikinos nuomos sutartis su renginių organizavimo bendrovės „Aštuntas elementas“ vadovaujama įmonių grupe pratęsta trims metams, nuomos kaina didėja 9 proc., iki 31 tūkst. eurų per mėnesį, prane...
-
Lietuvos bankas: būsto kainos šiemet augs mažiau nei 20 proc.1
Europos Centriniam Bankui (ECB) toliau didinant bazines palūkanų normas bei kartu augant Europos tarpbankinių palūkanų normai („Euribor“), Lietuvos banko vadovas sako, kad šiemet būsto kainos vis dar augs, tačiau augimas turėtų būt...
-
Lietuvos banko vadovas: augančios maisto kainos naudingos visai gamybos grandinei3
Lietuvos banko (LB) vadovas sako, kad augančios maisto produktų kainos Lietuvoje buvo naudingos visai maisto gamybos grandinei – nuo žaliavų gamintojų iki pardavėjų. ...
-
Europos Sąjungos investicijos Lietuvoje pernai siekė 208 mln. eurų
Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB) 2022 metais į Baltijos šalis investavo rekordinę sumą – 358 mln. eurų, iš jų 208 mln. eurų – į 11 projektų Lietuvoje. ERPB teigimu, tai didžiausia jos investicija šalyj...
-
G. Šimkus: kintamos palūkanos didina bankų pajamas ir pelną
Lietuvoje vyraujantis skolinimasis būstui už kintamas palūkanas reikalauja išskirtinio dėmesio ir valstybės institucijų sprendimų, sako Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus. Jo teigimu, kintamos palūkanos yra viena i&...
-
G. Skaistė: pernai eksportą didinęs Lietuvos verslas atlaikė karo iššūkius
Beveik prieš metus Rusijos pradėto karo Ukrainoje iššūkiams Lietuvos ekonomika buvo atspari, nes kūrybingas šalies verslas rado naujų eksporto rinkų, sako finansų ministrė Gintarė Skaistė. ...