„Alvora“ pralaimėjo ginčą su Vyriausybe dėl teisės statyti IAE atliekyną

Teisėsaugos akiratyje atsidūrusi ir nepatikima pripažinta energetikos objektų statybos bendrovė „Alvora“ pirmos instancijos teisme pralaimėjo ginčą su Vyriausybe ir vyriausybine strateginių įmonių sandorius tikrinančia komisija dėl jų sprendimų neleisti įmonei statyti daugiau nei 100 mln. eurų vertės Ignalinos atominės elektrinės (IAE) radioaktyvių trumpaamžių atliekų paviršinio atliekyno.

Regionų administracinio teismo Vilniaus rūmai ketvirtadienį pranešė atmetę „Alvoros“ skundą.

Įmonė prašė panaikinti pernai rugpjūtį ir rugsėjį vyriausybinės komisijos ir Vyriausybės priimtus sprendimus, kad IAE ketinama pasirašyti sutartis su „Alvora“ dėl atliekyno bei jo infrastruktūros projektavimo ir statybos neatitinka šalies nacionalinio saugumo interesų, taip pat prašė bylą nagrinėti uždaruose teismo posėdžiuose, iš komisijos ir Vyriausybės išreikalauti visus dokumentus, lėmusius tokį sprendimą.

„Alvora“ taip pat prašė kreiptis į Konstitucinį Teismą.

156 mln. eurų (su PVM) vertės IAE užsakymą statyti mažo ir vidutinio aktyvumo trumpaamžių radioaktyviųjų atliekų atliekyną balandį gavo viena didžiausių šalyje statybos bendrovių Panevėžio statybos trestas (PST). Jį numatoma pastatyti per 4,5 metų.

Nebeveikiančios IAE atliekyno rangovo nepavyko rasti ketverius metus – vieną kartą konkursas buvo nutrauktas įpareigojus Viešųjų pirkimų tarnybai dėl pakeistų sąlygų, vėliau – dėl per brangių dalyvių pasiūlymų.

 

Lietuvos apeliacinis teismas sausį paliko sustabdytą „Alvoros“ ir IAE ginčo dėl atliekyno statybų nagrinėjimą, kol bus išnagrinėta byla Regionų administraciniame teisme.

Šioje byloje „Alvora“ prašė pripažinti neteisėtu ir panaikinti IAE sprendimą, kuriuo buvo atmestas jos pasiūlymas statyti atliekyną, bei iš naujo vertinti pasiūlymus.

Nebeveikiančios IAE atliekyno rangovo nepavyko rasti ketverius metus – vieną kartą konkursas buvo nutrauktas įpareigojus Viešųjų pirkimų tarnybai dėl pakeistų sąlygų, vėliau – dėl per brangių dalyvių pasiūlymų. IAE pastarąjį konkursą skelbė ketvirtą kartą.

IAE teigimu, atliekyne galės būti laikoma iki 100 tūkst. kubinių metrų radioaktyviųjų atliekų, kurios ten bus dedamos iki 2038 metų, po to dar bent 100 metų jis bus saugomas, tiriama aplinkos tarša, o vėliau dar 200 metų bus ribojamas teritorijos naudojimas. Atliekynas bus įrengtas Visagino savivaldybės Stabatiškės aikštelėje.

Teismo sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui (LVAT).NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių