Kauno klinikoms padovanotas įrenginys, padėsiantis neišnešiotiems kūdikiams sveikti greičiau

  • Teksto dydis:

Lietuvoje kasmet gimsta daugiau nei 20 000 naujagimių, iš kurių apie 6 procentus – neišnešioti. Palyginimui, Kauno klinikose gimsta apie 3300 naujagimių, iš jų – apie 500 neišnešiotų. Neonatologija – tai medicinos mokslo šaka, susijusi su medicinine naujagimių priežiūra, kurioje naudojama speciali įranga tiesiogine prasme gelbsti vaikų gyvybes.

Gydytojų teigimu, specialūs įrenginiai – būtini, kad neišnešioti kūdikiai ne tik priaugtų svorio, bet ir išsivystytų pakankamai bei sugebėtų kvėpuoti be pagalbos.

Pasak Kauno klinikų gydytojos neonatologės Rasos Brinkis, dėl neonatologijos mokslo pažangos ir naujų gydymo metodų išgyvena vis daugiau neišnešiotų ir sergančių naujagimių. Lietuvos kūdikių mirtingumas (kurio didžiąją dalį sudaro naujagimių iki 28 gyvenimo dienų mirtingumas) yra apie 3 iš 1000-čio gimusių.

„Gydytojai neonatologai ir naujagimių slaugytojai padeda išgyventi tiems naujagimiams, kurie gimė anksčiau laiko arba turi įvairių sveikatos sutrikimų. Šiuolaikinė neonatologija leidžia išgyventi ir augti sveikiems didelei daliai net ir pačių mažiausių pacientų, kurių gimimo svoris nesiekia 1500 gramų“, – paaiškino R. Brinkis.

Per anksti gimę kūdikiai gerokai skiriasi nuo gimusių laiku, jiems būtina pagalba, kad tiesiog išgyventų. Tėvai tokiems vaikams negali suteikti reikiamos medicininės priežiūros, todėl mažieji pirmąjį savo gyvenimo laikotarpį leidžia ligoninėje su medikais.

Šiuolaikinė neonatologija leidžia išgyventi ir augti sveikiems didelei daliai net ir pačių mažiausių pacientų, kurių gimimo svoris nesiekia 1500 gramų.

 

„Neišnešioti kūdikiai prižiūrimi ligoninėje tol, kol pasiekia ne mažiau kaip 34 gestacijos savaites, jiems subręsta įvairios organų sistemos: jie patys lovelėje reguliuoja savo temperatūrą, visiškai kvėpuoja patys, išmoksta valgyti, auga svoris, tėvai geba prižiūrėti naujagimį“, – sakė Kauno klinikų Neonatologijos klinikos vadovė prof. dr. Rasa Tamelienė.

Jos teigimu, Lietuvos specialistai, dirbantys su naujagimiais, naujausia technika buvo aprūpinti Lietuvos – Šveicarijos projekto metu 2012–2017 metais. Laikas bėga, technika pradeda senti ir gesti, atsiranda naujos technologijos, padedančios naujagimiams greičiau sveikti. Ligoninėms nupirkti visus naujus įrenginius yra labai didelė finansinė našta, todėl rėmėjų pagalba yra labai reikalinga.

Kaune įkurtas „Rotary Sumus“ klubas su rėmėjais prisidėjo prie neišnešiotų kūdikių gerovės ir nupirko bei klinikoms padovanojo būtiną įrenginį. Klubas kasmet organizuoja labdaros vakarą, kurio metu surinktos lėšos skiriamos įvairioms medicinos įstaigoms.

„Neišnešioti kūdikiai patys negali savęs apsaugoti, todėl jiems būtina pagalba. Džiaugiamės galėdami prisidėti prie Lietuvoje išsaugomų naujagimių gyvybių“, – sakė „Rotary Sumus“ atstovė Giedrė Rajuncė.

R. Tamelienė pasakojo, kad „Rotary Sumus“ padovanotas įrenginys „BioScan Touch 8i“ yra kol kas vienintelis toks monitorius rinkoje, skirtas preciziškam naujagimių kūno sudėties ir skysčių balanso matavimui bei pokyčių sekimui dinamikoje: „Prietaiso pagalba gauti neišnešiotų naujagimių kūno sudėties (tikrosios arba baltyminės kūno masės, riebalų, angliavandenių) pokyčių duomenys padeda parinkti naujagimiui tinkamiausią mitybą, įvertinti inkstų darbą, stebėti kaulų tankumą, įvertinti inkstų funkciją, kitus parametrus. Svarbiausia, kad visi matavimai atliekami neinvaziniu (bekrauju) būdu, panaudojant pačias šiuolaikiškiausias technologijas ir algoritmus, kurie yra šiame monitoriuje“.

R. Brinkis pridūrė, kad paskutiniaisiais metais gimstamumas Lietuvoje mažėja, tačiau neišnešiotų ir sergančių naujagimių skaičius išlieka panašus. Gerėjant bendrai sveikatos priežiūrai, gimsta ir išgyvena net ir sudėtingiausiomis ligomis sergantys vaikai, kuriems reikalingas kompleksinis ištyrimas ir daugelio specialistų įsitraukimas į gydymą.NAUJAUSI KOMENTARAI

Romas

Romas portretas
Gera naujiena.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių