„Capital Realty“ ir 20 NT agentūrų už kartelį – 0,7 mln. eurų baudų

  • Teksto dydis:

Nekilnojamojo turto (NT) bendrovė „Capital Realty“ ir su ja bendradarbiavusios 20 NT agentūrų sudarė kartelinį susitarimą ir taip apribojo konkurenciją, ketvirtadienį paskelbė Konkurencijos taryba.

Už Konkurencijos įstatymo pažeidimą joms skirta 710,75 tūkst. eurų baudų.

„Capital Realty“ vadovas Dmitrijus Semionovas sako buvęs šokiruotas tarybos sprendimo. Anot jo, įmonė analizuoja sprendimą bei ketina jį skųsti teismui.

Pasak pranešimo, tyrimą atlikusi taryba nustatė, jog frančizės davėja „Capital Realty“ ir 10 NT agentūrų susitarė nuo 2015 metų vasario NT pirkėjams taikyti minimalų 3 proc. komisinį mokestį, o nuo 2017 metų prie susitarimo prisijungė dar 10 NT agentūrų, pasirašiusių su „Capital Realty“ franšizės sutartis dėl prekės ženklo „Capital“ naudojimo.

„Capital“ franšizės tinklas veikė beveik visoje Lietuvos teritorijoje.

Konkurencijos tarybos pirmininkė Jolanta Ivanauskienė sako, kad surinkti įrodymai patvirtina, jog „Capital Realty“ ir 20 agentūrų siekė apriboti konkurenciją, dėl ko nukentėjo tinklo paslaugomis naudojęsi NT pirkėjai.

„Franšizės sutartys neturi tapti priedanga verslo atstovams sudaryti konkurenciją ribojančius susitarimus. „Capital“ franšizės tinklui priklausančios agentūros yra konkurentės ir tarpusavyje gali varžytis dėl klientų, perkančių tiek gyvenamąjį, tiek komercinį nekilnojamąjį turtą. Jeigu susitarimo nebūtų buvę, agentūros už brokerių paslaugas savo klientams būtų galėjusios savarankiškai nustatyti mažesnį komisinį mokestį“, – pranešime sakė J. Ivanauskienė.

Franšizės sutartys neturi tapti priedanga verslo atstovams sudaryti konkurenciją ribojančius susitarimus.

 

Konkurencijos tarybos duomenimis, nuo 2015 metų vasario iki 2020 metų gruodžio vyko susitikimai, kurių metu „Capital Realty“ ir agentūros bendrai sprendė, kokių priemonių imtis, kad franšizės tinkle nebūtų taikomas mažesnis nei 3 proc. komisinis mokestis ir agentūros nesivaržytų klientams siūlydamos pigesnes tarpininkavimo paslaugas.

Susitikimų stenogramose užfiksuota, kad „Capital“ agentūros neturi taikyti mažesnio mokesčio, kadangi 3 proc. yra „standartas“ ir „bendra taisyklė“. Agentūrų vadovai aktyviai susirašinėjo bendru e. paštu ir diskutavo, kaip užtikrinti, kad susitarimo būtų laikomasi.

Viename iš susirinkimų vadovai nutarė atidžiau stebėti, kokiomis sąlygomis agentūros pasirašo sutartis su klientais, buvo renkami duomenys apie mokesčius ir tokia informacija dalijamasi tarpusavyje, o agentūros, kurios uoliausiai laikėsi susitarimo, buvo nurodomos kaip sektini pavyzdžiai.

„Capital Realty“: kaltinimai ir baudos nepagrįstos 

„Capital Realty“ pareiškė, kad Konkurencijos tarybos kaltinimai bei paskirtos baudos yra visiškai nepagrįstos.

„Capital Realty“ konsultavosi su teisininkais prieš biurams teikdamas rekomendacijas dėl komisinio dydžio ir pagrįstai tikėjosi, kad elgiasi visiškai teisėtai. Vis dėlto Konkurencijos taryba šiuo sprendimu paneigė tokią teisėtumo prezumpciją ir panaikino teisinį aiškumą bei tikrumą, nepagrįstai prilygindama neprivalomo pobūdžio rekomendacijas karteliniam susitarimui“, – pranešime sakė D. Semionovas.

„Su tokiomis Konkurencijos tarybos išvadomis griežtai nesutinkame ir ginčysime jas teisme“, – pridūrė jis.

Bendrovės žiniomis, tiek Lietuvos, tiek ir Europos Sąjungos teisėje franšizės davėjo teikiamos kainų rekomendacijos franšizės tinkle laikomos teisėtomis ir pagrįstomis. Pripažįstama, kad šios rekomendacijos yra būtinos siekiant išlaikyti vieningą franšizės tinklą.

Su tokiomis Konkurencijos tarybos išvadomis griežtai nesutinkame ir ginčysime jas teisme.

 

Kita vertus, bendrovė pažymi, kad kiekvienas jos franšizės tinklo arba bendrovėje dirbantis brokeris buvo ir yra laisvas savarankiškai spręsti, kokio dydžio komisinį taikyti: „Todėl apie jokį kainų kartelį ar bendrą susitarimą dėl komisinio mokesčio dydžio negali būti kalbama.“

Baudos – nuo šimtų tūkstančių iki 1 euro  

Didžiausia bauda skirta bendrovei „Capital Smart“ – 266,4 tūkst. eurų, „Capital Realty“ – 88,88 tūkst. eurų, „Capital Team“ – 60,54 tūkst. eurų, „R.E. Experts“ – 46,58 tūkst. eurų, „Capital Real Estate“ – 29,86 tūkst. eurų, „Reita“ – 27,73 tūkst. eurų, „Vita fortis“ – 26,59 tūkst. eurų, „Capital Klaipėda“ – 26,45 tūkst. eurų, „NT partneriai“ – 25,5 tūkst. eurų, „Kesei“ – 18,38  tūkst. eurų, „CRB partners“ – 17,66 tūkst. eurų, „Paulius ir Brokeriai“ – 16,28 tūkst. eurų, „Capital centras“ – 16,15 tūkst. eurų, „Kapitalo ekspertai“ – 13,5 tūkst. eurų, „Capital Home“ – 7,75 tūkst. eurų, „Nervelitai“ – 8,21 tūkst. eurų, „Capital Property“ – 6,15 tūkst. eurų, „Mano rezidencija“ – 3,79 tūkst. eurų, „Eurobrokeriai“ – 2,7 tūkst. eurų, „Grosena“ – 1,64 tūkst. eurų.

Agentūrai „FM Fuel“ skirta 1 euro bauda, nes bendrovė pernai negavo pajamų.

Nesurinkus pakankamai įrodymų dėl pažeidimo, tyrimo procedūra buvo nutraukta 7 agentūrų atžvilgiu.

Konkurencijos tarybos nutarimas gali būti skundžiamas Regionų administraciniam teismui.

Tai jau antras sprendimas, susijęs su NT agentūrų veikla. 2022 metų gruodį Konkurencijos taryba nustatė, kad Lietuvos nekilnojamojo turto agentūrų asociacija ir jos 39 narės susitarė nevilioti vienos kitų klientų bei brokerių. Joms skirta 969 tūkst. eurų baudų.NAUJAUSI KOMENTARAI

Adolfas

Adolfas portretas
Sitie krwos sukele NT kainas, uzsikale milijonus, sukrove bankam pelnus ir kaip visada gavo bauda susimoket centus

Anonimas

Anonimas portretas
ooo pagaliau tuos aferistus pradejo Pypinti !
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių