Profesijos pasirinkimas. Kas padėtų apsispręsti?

Daugeliui abiturientų nėra lengva apsispręsti, kokį profesinį kelią rinktis. Ir tik nedidelė dalis žino, ko nori. Kaip elgtis likusiems, kaip apsispręsti, kad tai netaptų atsitiktiniu netikslingu pasirinkimu ir nemiela profesine veikla ateityje? Profesijos pasirinkimą jaunam žmogui gali lemti bent keletas faktorių. Tai ne tik asmeninės savybės, pomėgiai, motyvacija, įgytos patirtys, bet ir rinkos poreikiai, ateities perspektyvos, kokį profesijų poreikį diktuos pasaulinės tendencijos, mūsų šalies gebėjimas žengti koja kojon su pokyčiais, modernizavimu, technologijų diegimu bei investicijų pritraukimu.

Kas lemia profesijos pasirinkimą?

Personalo atrankų ir mokymų bendrovės „noriu personalo sprendimų grupė“ vadovė Palmira Sirusienė dalijasi patirtimi:

Profesijų pasirinkimas kartais siejamas su visuomenėje vyraujančiu įvaizdžiu, mitais ar net „madomis“, kurios kas keletą metų keičiasi kaip ir kitos mados. Tarkim, kažkada buvusi itin paklausi mediko profesija ilgainiui nuėjo į antrą planą ir šiandien ją dažniau renkasi iš tikrųjų pašaukimą tam turintieji. Taip pat buvo labai populiaru rinktis teisininko profesiją ir teisininkus pradėjo rengti įvairių lygių mokymo įstaigos, tačiau tik nedaugelis įsitvirtino šioje veikloje, o likę darbuojasi nesusijusiose srityse. Skandinavų bankams ateinant į mūsų rinką, finansų, vadybos pakraipos studijos ilgainiui itin išpopuliarėjo. Tai buvo siejama su sėkminga karjera tarptautinėse kompanijose, nepriekaištingu įvaizdžiu, nors dauguma baigusiųjų sunkiai įsivaizdavo ką iš tikrųjų veiks ir, kad reikės pradėti nuo labai paprastų dalykų.

Dažnai absolventų pasirinkimas neatitinka ir rinkos poreikių, baigusieji studijas neįsivaizduoja kuo užsiims. Vadovaujamasi ir tam tiktų profesijų sukurtu įvaizdžiu, mitais, aplinkinių ar artimųjų kuriamais stereotipais ar net atsitiktinumu, kur pavyksta įstoti. Po vienerių metų stojamųjų į aukštąsias mokyklas, teko skaityti, kad į nepaklausių sričių sąrašą pateko viena iš labai trūkstamų rinkoje inžinerinių specialybių (šildymo, vėdinimo ar oro kondicionavimo sistemos specialistai) ir universitete nebuvo surinkta studentų grupė, nors rinkoje šių specialistų tuo metu ypatingai trūko.

Dažnas žengia ir šeimos narių pramintu, pažįstamu keliu. Dažniau tai medicinos, architektų, teisininkų ar mokslininkų šeimos. Tai galimai mažina klaidingo pasirinkimo riziką, tačiau renkantis „saugesnį“, žinomą variantą, savo svajones dažnai tenka palikti nuošalyje. Puiku, jei jaunas žmogus jau žino savo kelią ir tai sutampa su jo pomėgiais ir stipriosiomis savybėmis. Tai idealus atvejis. Tokie žmonės puikiai jaučiasi darbe, jie tampa tiktais savo srities profesionalais.

Kaip pasirinkti profesinį kelią, kai tiksliai nežinai, ko nori, o sprendimą jau reikia priimti?

Nėra vieno teisingo atsakymo, tačiau verta atsižvelgti keletą aspektų. Pirmiausia įvertinkite savo pomėgius, hobius ir galimybes, mėgstamus mokslo dalykus mokykloje, kurie ateityje dominuos profesinėje veikloje. Neatrodo tikslinga jaunuoliui rinktis finansų/ekonomikos sritį, jei jis nemėgo ir jam nesisekė matematika. Verta išmėginti kuo daugiau įvairesnių veiklų – darbinių, savanorystės, projektinių, dalyvaukite tarptautinėse mainų ar mokymų programose, stovyklose. Tai praplečia akiratį, padeda ugdyti socialinius gebėjimus, įgyti organizacinės, laiko planavimo ir derybų patirties. Tai padeda atrasti veiklas, kurios jaučiatės gerai, ir kurios Jums visai netinka, nepatinka.

Išanalizuokite rinkos poreikius – ko dabar reikia visuomenei ir rinkai. Tai išsiaiškinti padės darbo paieškos interneto svetainės, kuriose matysite, kokios pareigos šiandien populiarios ir kokios funkcijos susijusios su viena ar kita profesija, išsilavinimo sritimi? Kokį pasirinkimą turėsiu, baigęs pasirinktas studijas ir, ar tai mane vilioja? Rinkdamiesi profesiją nuoširdžiai atsakykite sau į klausimus: ko aš siekiu? Kas man patinka? Ką aš galiu šiandien ir kur save matau ateityje?

Paklausinėkite kuo daugiau aplinkinių nuomonių apie save, savo „stipriąsias“ puses ir kokiose veiklose jus matytų artimieji, draugai, bet sprendimą priimkite patys. Verta mokytis naujų dalykų, kalbų, pažinti kultūras – tai praplečia akiratį, padeda pažinti žmones, įgyjama naudingų kontaktų, mokomasi iš kitų patirčių. Būkite atviras pokyčiams, mąstykite kitaip ir nebijokite laužyti nusistovėjusius stereotipus, nebijokite klysti, veikite kryptingai ir nesustokite pusiaukelėje ir žinokite – pastangos duoda rezultatus – Jūs ieškote SAVO kelio!

Kiek pasirenkant profesiją gali padėti asmenybės psichologinis vertinimas, testai?

Renkantis studijų kryptį ir planuojant karjerą svarbu išsiaiškinti, kokios yra stipriosios jauno žmogaus savybės, koks asmenybės tipas ir gebėjimai, kokie tikslingesni karjeros pasirinkimai, padėsiantys gerai jaustis ir pasiekti maksimalių asmeninių rezultatų tiek studijų metu, tiek profesinėje veikloje ateityje. Šiuo tikslu atliekamas asmenybės psichologinis įvertinimas profesionalių testų, metodikų pagalba, kuris padeda atskleisti: bendravimo ypatumus, mąstymo ir analitinius gebėjimus, intelektą, lyderio savybes, atsakingumą, pasitikėjimą savimi, savarankiškumą, kruopštumą, emocinį stabilumą, konfliktiškumą, motyvuojančius veiksnius, socialinę kompetenciją, apimančią derybinius gebėjimus, atsparumą nesėkmėms, kritikai, nenuolaidumą ir kt. Šis asmenybės vertinimas padeda identifikuoti ir „silpnąsias vietas“ ir numatyti savęs tobulinimo planą.

Karjeros testai – tai asmenybės gebėjimų, potencialo ir motyvacijos įvertinimas, renkantis ir studijų kryptį, ir profesiją. Tai taip pat galimybė jaunam žmogui pažinti save, pasirinkti tinkamą specializaciją ir suplanuoti sėkmingą ateities karjerą.

Jei aktuali ši informacija, turite klausimų – skambinkite 8 (687) 36 287 ar rašykite el. paštu palmira@personalogrupe.lt.

Detalesnė informacija – čia.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių