S. Krėpšta: dėl licencijų galėtų kreiptis apie 100 kripto įmonių

Seimui ketinant įteisinti virtualiųjų valiutų (kripto) įmonių licencijavimą, dėl leidimų galėtų kreiptis daugiau nei 100 bendrovių – maždaug šeštadalis iš veikiančių šiuo metu, sako finansinių technologijų (fintech) rinką prižiūrinčio Lietuvos banko (LB) valdybos narys Simonas Krėpšta.

„Iš tam tikrų indikatorių, iš rinkos susidomėjimo, iš Estijos patirčių tikimės gana daug paraiškų – prognozuojame 100 ar net virš 100 gausime, jau tokių paruoštų paraiškų. Tam intensyviai ruošiamės“, – penktadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete sakė S. Krėpšta.

Pasak jo, dabar Lietuvoje yra apie 600 tokių įmonių, du trečdaliai jų turi „tuščios kriauklės“ požymių, rodančių, kad jos nenusiteikusios rimtai veiklai ir, tikėtina, nesikreips licencijų.  

S. Krėpštos teigimu, šios įmonės turi po vieną darbuotoją arba iš viso jų neturi. 

„Tai indikacija, kad tokios įmonės mokesčių iš viso nemoka arba moka minimaliai“, – tvirtino jis atsakydamas į kai kurių parlamentarų priekaištus, kad sugriežtinus rinkos priežiūrą įmonės pasitrauks iš Lietuvos ir biudžetas negaus mokesčių. 

Finansų viceministrė Vaida Markevičienė pabrėžė nesitikinti masiško „normaliai veikiančių“ kripto įmonių pasitraukimo iš  rinkos įvedus naują tvarką.

„Turėjome dialogą su rinka ir tos įmonės, kurios vykdo aktyvią veiklą, jos neišreiškė tokios abejonės, kad pasitrauktų iš Lietuvos dėl pasikeitusio reguliavimo“, – komitete sakė V. Markevičienė.

Seimas iki atostogų ketina priimti Kripto turto rinkų įstatymo projektą ir lydinčiųjų įstatymų pataisas, kurios nustatytų pareinamąjį laikotarpį prisitaikyti prie europinių kripto turto rinkų (MiCA).

MiCA reglamento įvedimas užtikrins tvarų ir patikimą šio sektoriaus veikimą ir minimizuos rizikas

Pasak V. Markevičienės, Lietuva gali būti viena pirmųjų Europos Sąjungoje, įgyvendinusių šias nuostatas.

„MiCA reglamento įvedimas užtikrins tvarų ir patikimą šio sektoriaus veikimą ir minimizuos rizikas“, – kalbėjo viceministrė.

S. Krėpšta ketvirtadienį sakė, kad įteisinus Seime jau svarstomus pakeitimus daug įmonių pasitrauks iš rinkos.

Seimas birželio pradžioje priėmė svarstyti Kripto turto rinkų įstatymo projektą ir lydinčiųjų įstatymų pataisas, kurios nustatytų pareinamąjį laikotarpį prisitaikyti prie MiCA. Jas priėmus nedidelė naujojo reguliavimo dalis įsigalios liepos 1 dieną, o visas reguliavimas – nuo kitų metų sausio 1 dienos.

Tačiau pasirengti ir gauti licencijas rinkos dalyviams siūlomas pereinamasis laikas iki 2025 metų birželio 1 dienos. Iki jo virtualiųjų valiutų operatoriai privalės pateikti Lietuvos bankui MiCA reglamente nurodytus dokumentus.

Europinį MiCA reglamentą planuojama taikyti nuo šių metų gruodžio 30 dienos, tačiau tam iki 2026 metų liepos numatytas pasirenkamas pereinamasis laikotarpis. 

Reglamentu siekiama visoje Europos Sąjungoje nustatyti vienodus veiklos reikalavimus, skatinti inovacijas, kartu išlaikant finansinį stabilumą ir apsaugant vartotojus nuo rizikų.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių