Atnaujintame Karo akademijos statute – didesnės stipendijos kariūnams, kursas gimnazistams

 Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos (LKA) kariūnams padidintos stipendijos, aukštosios mokyklos statute įtvirtinta galimybė akademijai vykdyti gimnazijų mokiniams skirtą kursą.

Pakeitimai, kuriuos praėjusią savaitę priėmė Vyriausybė, taip pat suteiks galimybę akademijai teikti ekspertines paslaugas, metodologinę ir metodinę pagalbą kitoms institucijoms, be to, patikslinta tvarka, kaip kariūnams mokamos kompensacijos.

Kaip teigiama BNS atsiųstame Krašto apsaugos ministerijos (KAM) komentare, LKA statutas keičiamas siekiant įgyvendinti Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo pakeitimus.

Didesnės stipendijos

Priklausomai nuo kariūno mokymosi rezultatų ir studijų kurso, stipendijos bus nuo 253 eurų iki 928 eurų, o didžiausia stipendija sieks 1100 eurų.

Anot ministerijos, toks siūlymas pateiktas įvertinus kariūnų atliekamą tarnybą, jos ir kitų karių tarnybos apmokėjimo dydžius ir karininkų poreikį Lietuvos kariuomenei.

„Siekiant, kad kariūnų atliekama tarnyba būtų apmokama teisingai, taip pat paskatinti daugiau asmenų pasirinkti karininko profesiją, ypač iš privalomąją pradinę karo tarnybą jau atlikusių asmenų, atsižvelgiant į užsienio valstybėse taikomą karių tarnybos apmokėjimo praktiką, buvo nuspręsta didinti kariūnų stipendijas“, – teigia KAM atstovai.

„Tikimės, kad sudarytos geros gyvenimo ir tarnybos sąlygos studijų metu sudomins ir daugiau jaunuolių rinktis karininko profesiją bei prisidėti prie šalies saugumo ir gynybos stiprinimo“, – priduria jie.

Kursai gimnazistams

Akademijos statute taip pat atlikti pakeitimai, susiję su Jaunojo kariūno-lyderio ugdymo programos įgyvendinimu, pagal kurią akademijoje organizuojamas formalųjį švietimą papildantis ugdymas gimnazijų 9–12 klasių moksleiviams.

Nuo rugsėjo trijų Vilniaus gimnazijų – Vilniaus licėjaus, Žirmūnų bei Antakalnio – devintokų klasės pradėjo mokytis pagal šią programą, kuria papildyta mokslo metų formalioji švietimo programa.

Kaip teigia KAM, šia programa siekiama ugdyti moksleivių pilietiškumą ir patriotiškumą, charakterio ir valios savybes ir lyderystės įgūdžius akademijoje.

„Atitinkamai akademijos statute detalizuojamos nuostatos su šios programos įgyvendinimu – nustatoma, kad akademijos viršininkas tvirtina akademijoje vykdomą ketverių metų trukmės programą. Statute taip pat detalizuojamas (...) mokinių aprūpinimas, standartizuota apranga – uniforma – mokiniams būtų suteikiama ir dėvima akademijos viršininko nustatyta tvarka“, – tvirtina ministerija.

Tikisi, kad rinksis karininko kelią

2023-2024 mokslo metais programa pradėta įgyvendinti devintose mokyklų klasėse, vėliau, planuojama, apims ir daugiau klasių. Jaunojo kariūno-lyderio programos trukmė – ketveri mokslo metai.

KAM teigimu, pagal šią programą ugdomi moksleiviai, įsisąmonins atsakingo piliečio pareigas, gilinsis į šalies istoriją, demokratines vertybes, ginkluoto ir neginkluoto pilietinio pasipriešinimo būdus, mokysis, kaip naudotis žemėlapiu ir kompasu, orientuotis vietovėje, teikti pirmąją medicinos pagalbą.

„Įgyvendinant (...) programą, moksleiviams suteikiami lyderystės pagrindai, įdiegtas pilietiškumas ir patriotiškumas, išugdytos charakterio ir valios savybės taip pat ateityje leis lengviau apsispręsti renkantis karininko kelią ir prisidedant prie visuotinės šalies gynybos ir pilietinio pasipriešinimo“, – aiškina ministerija.

Be šių pakeitimų, Vyriausybė nusprendė įtvirtinti akademijos galimybę teikti metodologinę ir metodinę pagalbą kitoms krašto apsaugos sistemos institucijoms, taip pat ekspertines paslaugas, statute patikslinta studento sąvoka, išskiriant į kariūnus ir kitus studentus.

Taip pat tikslinamas maitinimosi išlaidų kompensacijos apskaičiavimą, kai kariūnas iš dalies aprūpinamas maistu, keičiamas kariūnų kelionės išlaidų atlyginimo reglamentavimas, leista prekiauti akademijos leidyklos knygomis ir suvenyrais su LKA simbolika.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių