V. Zelenskis ir vėl Vilniuje: penki Ukrainos prezidento vizitai Lietuvoje

Vilniuje vykstant Trijų jūrų viršūnių susitikimui, Ukrainos lyderis Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį atvyko į Lietuvą.

Nuo Maskvos invazijos į kaimyninę šalį pradžios jis čia lankosi trečią kartą. Iš viso kaip Ukrainos prezidentas V. Zelenskis Lietuvoje vieši penktą kartą.

Rusijai toliau intensyvinant atakas, o JAV paramai stringant Kongrese, ukrainiečių lyderis Vilniuje pasirašys naują dvišalį saugumo susitarimą. BNS žiniomis, šis dokumentas bus pasirašytas su Latvija.

Naujienų agentūra BNS pateikia buvusių V. Zelenskio vizitų Lietuvoje 2019 – 2023 metais apžvalgą.

2019 metų lapkritis

Pirmąjį vizitą į Lietuvą V. Zelenskis surengė praėjus pusmečiui po inauguracijos. Tuomet daugiausia dėmesio skirta Kyjivo vykdomoms reformoms, Europos Sąjungos (ES) ir Ukrainos Asociacijos sutarties praktiniam įgyvendinimui, taikos deryboms su Rusijos remiamais separatistais rytinėje Ukrainos dalyje.

Lietuvoje tuomet daug dėmesio skirta Astrave baigiamos statyti atominės elektrinės grėsmei. V. Zelenskis teigė išgirdęs Lietuvos politikų perspėjimą dėl jėgainės, tačiau nekomentavo, ar jo šalis ir toliau pirks elektrą iš Baltarusijos.

„Aš pasakiau, kad būtinai atsisėsiu su energetikos ministru (...) ir mes aptarsime šitą klausimą, – žurnalistams Vilniuje sakė Ukrainos lyderis. – Viskas, kas jums yra svarbu ir kas susiję su saugumo klausimais, ukrainiečiams irgi yra svarbu.“

2021 metų liepa

Antrą kartą V. Zelenskis Lietuvoje lankėsi per Ukrainos reformų konferenciją, kurios metu aptarti demokratijos institucijų stiprinimo, teisės viršenybės, kovos su korupcija, socialinio ir ekonominio vystymosi klausimai.

Nebus tos dienos po Ukrainos. Bus diena po karo, bus diena po Putino.

Ji rengta įvertinti Ukrainos pažangą, šiai jau ne vienerius metus siekiant gilesnės eurointegracijos.

V. Zelenskis taip pat dalyvavo Valstybės dienos minėjimo renginyje.

Jo susitikimuose su Lietuvos vadovais daugiausia dėmesio skirta potencialiai Ukrainos narystei Europos Sąjungoje ir NATO. Vis tik V. Zelenskis tuomet teigė neturintis didelio optimizmo dėl aiškesnės Ukrainos perspektyvos šiame kelyje.

„Manau, kad iš dalies narystės ES ir NATO klausimas susijęs su reformomis, bet daugiausia tai politiniai klausimai“, – Vilniuje sakė V. Zelenskis.

2023 metų liepa

Trečiąjį kartą Ukrainos lyderis į Lietuvą atvyko Vilniuje vykstant NATO viršūnių susitikimui. Prieš susitikimą jis aktyviai ragino NATO nuspręsti, kad Ukraina bus pakviesta į Aljansą, kai pasibaigs karas.

Bloko diplomatams vis nerandant formuluočių, kurios atsižvelgtų į šį prašymą, bet neprižadėtų jai per daug, kol šalyje vyksta karas, V. Zelenskis aršiai kritikavo delsiančius politikus. Jis pareiškė, kad tai ženklas, jog NATO nesama pasirengimo pakviesti Ukrainą į Aljansą.

NATO lyderiai galop sutarė, kad kvietimas Ukrainai stoti bus įteiktas, kai dėl to sutars bloko valstybės ir Kyjivas įvykdys keliamas sąlygas.

Tokia formuluotė sąjungininkų buvo priimta kaip kompromisinė, o pats ukrainiečių lyderis pareiškė, kad tai priartino Kyjivą prie NATO.

„Tikime, kad būsime NATO, kai tik mūsų saugumo situacija stabilizuosis, o tai reiškia, kai baigsis karas, ir Ukraina neabejotinai bus pakviesta tapti Aljanso nare“, – po NATO viršūnių susitikimo sakė V. Zelenskis.

Per šį susitikimą Didžiojo septyneto šalys pažadėjo tęsti Ukrainai karinę ir ekonominę paramą. Tam įvykus, V. Zelenskis pareiškė namo parsivežantis „reikšmingą saugumo pergalę“.

2024 metų sausis

Ketvirtą kartą Ukrainos lyderis Lietuvoje viešėjo prieš kelis mėnesius, lankydamas visas tris Baltijos šalis. Čia jis ne tik susitiko su valstybės vadovais, bet ir kreipėsi į Lietuvos žmones. Nepaisant suintensyvėjusių Kremliaus atakų, V. Zelenskis tvirtino, jog Ukraina įrodė, kad Rusija gali būti sustabdyta, o dabar reikia iš jos išplėšti taiką.

„Nebus tos dienos po Ukrainos. Bus diena po karo, bus diena po Putino“, – sakė ukrainiečių lyderis.

Lietuva tąkart pranešė kariaujančiai šaliai siunčianti šarvuočių „M577“. Tuo metu Ukrainos prezidentas Vakarų prašė oro gynybos ginkluotės.

Baigdamas vizitą, Vilniuje jis taip pat susitiko ir su keliais šimtais Lietuvoje gyvenančių tautiečių, kuriems žadėjo pergalę ir galimybę grįžti namo.NAUJAUSI KOMENTARAI

>ką mes galim?

>ką mes galim? portretas
Ogi atiduokim jiems visus boltinius paspirtukus su prie jų naujai prikabintais šalmais.

Anonimas

Anonimas portretas
LABASAMS...VON I KOWNO

PATINKA JAM LIETUVOS VALDŽIOS DOSNUMAI...

PATINKA JAM LIETUVOS VALDŽIOS DOSNUMAI... portretas
Nedaug jau liko tokių, kurie dar nepermatė to žydiško klouno. Lietuva - viena iš jų, kurie didžiuojasi tuo, kad kelia Ukrainos nacikus ant šakių, žlugdydami Lietuvą ir savo gyventojus.
VISI KOMENTARAI 26

Galerijos

Daugiau straipsnių