Vilniaus rajono meras: dar neaišku, ar per kibernetinę ataką buvo nutekinti gyventojų duomenys

Vilniaus rajono meras Robertas Duchnevičius sako, jog dar nėra aišku, ar per šią savaitę savivaldybėje įvykusią kibernetinę ataką buvo nutekinti gyventojų duomenys.

„Tokios informacijos (kad gyventojų duomenys nutekėjo – BNS) kol kas neturime, bet versijas galime daryti įvairias. Kai kažkur tai pasimatys, iš karto pranešime“, – BNS šeštadienį sakė R. Duchnevičius.

Vis dėlto jis neatmetė, jog įvykus tokiam įsilaužimui gyventojų duomenys gali būti nutekinti.

„Turime suprasti, kad jeigu kažkas įsilaužia, mes matėme, tai buvo kai kuriose Lietuvos įmonėse, jeigu įsilaužiama, tai gali būti, kad duomenys gali kažkur nukeliauti“, – teigė R. Duchnevičius.

„Bet kol kas niekur tokios informacijos nebuvo, mes dar negalime atsakyti, nes gal būtų ir viešai kažkur publikuota“, – pridūrė jis.

Nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NKSC) penktadienį pranešė, kad nusikaltėliai per kibernetinę ataką savaitės pradžioje užšifravo Vilniaus rajono savivaldybės duomenis, taip pat ir naujausias rezervines duomenų kopijas, tačiau dalį sistemų jau pavyko atstatyti.

Pasak R. Duchnevičiaus, dalį duomenų sistemų reikės sukurti iš naujo.

„Aišku, mes visi blaiviai analizuojame ir suprantame, kad jeigu yra užkoduota, tai labai sunku yra atkurti kai kuriuos duomenis ir turbūt dalis taip ir liks (neatkurta – BNS), ir daug ką reikės daryti iš naujo“, – teigė Vilniaus rajono meras.

Pasak jo, tvarkant savivaldybės socialinės paramos bei išmokų duomenis gali kilti „gana rimtų trikdžių“.

„Nėra ko slėpti, kad didžiausias klaustukas mums lieka dėl visų paramos sistemų ir panašiai. (...) Tai reiškia visos socialinės išmokos, nes tai yra daug žmonių, Vilniaus rajonas tikrai yra didelis, ir tai yra daug žmonių, procesų, darbų“, – sakė R. Duchnevičius.

„Aišku, mes visa tai turime popieriuose, bet reikia rankiniu būdu dabar (...) kažką suvedinėti“, – pridūrė jis.

Mero teigimu, pastarosiomis dienomis negalėjęs vykti savivaldybės darbas elektroninėje erdvėje yra palaipsniui atkuriamas.

Penktadienį NKSC teigė, kad jo specialistams jau pavyko atstatyti kelias sistemas.

Kiek anksčiau šią savaitę Vilniaus rajono savivaldybė skelbė, kad sutrikus sistemų veiklai artimiausiu metu galimi paslaugų teikimo sutrikimai.

Kauno technologijos universitetas (KTU) penktadienį pranešė taip pat patyręs panašią kibernetinę ataką.

NKSC atkreipia dėmesį, kad duomenis šifruojanti kenksminga programinė įranga yra plačiai paplitęs kenkėjiško programinio kodo tipas, kurio pagrindinis tikslas – užkoduoti įrenginyje esančius duomenis ar sistemas, už kurių iššifravimą vėliau yra prašoma išpirkos.NAUJAUSI KOMENTARAI

Petras

Petras portretas
Interviu patys pasakė, kad atsarginės kopijos irgi buvo užšifruotos įilaužėlių.

Jei kas

Jei kas portretas
ir nutekino,tai geltona deme greitai uzsnigs.

nagi

nagi portretas
aišku buvo, garantuoju šifruoja primityviai jei bent šifruoja, o atsarginių kopijų geriausiu atvėju viena turi...
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių