Vilniuje – susitikimas dėl planuojamų kirsti J. Basanavičiaus gatvės medžių

  • Teksto dydis:

Trečiadienį vyks verslininkų ir gyventojų susitikimas dėl planuojamų kirsti devynių medžių Jono Basanavičiaus gatvėje sostinėje.

Miesto savivaldybė pranešė įpareigojusi projekto vystytoją bendrovę „Dobilo daigas“ organizuoti susitikimą su gyventojais ir parengti bei suderinti su savivaldybe naujų želdinių sodinimo projektą.

Rezonanso visuomenėje sulaukė bendrovės „Dobilo daigas“ projektas dėl kavinės rekonstrukcijos J. Basanavičiaus g. 14A pašalinti devynis medžius, kurie esą gadina pastatą ir atraminę sienelę.

Šalia šių medžių stovi skulptūra „Berniukas su batu“, skirta pagerbti Vilniuje vaikystėje gyvenusį žinomą prancūzų rašytoją Romaną Kacevą, kūrusį Romain‘o Gary pseudonimu.

Vilniaus miesto savivaldybė praėjusią savaitę pranešė dėjusi visas pastangas apsaugoti medžius ir reikalavusi rasti sprendimus, kaip išsaugoti klevą, šešis kaštonus, uosialapį klevą ir kaukazinę slyvą. Savivaldybė tvirtino nesutikusi su įmonės prašymu kirsti medžius.

Tačiau Vilniaus apygardos administracinis teismas, į kurį kreipėsi „Dobilo daigas“, negavęs savivaldybės pritarimo kirsti medžius, patvirtino įmonės teisę dar kartą kreiptis dėl medžių šalinimo.

Išsaugojimas turėtų būti pagrindinis veiksmas.

Kultūros paveldo departamento vadovas Vidmantas Bezaras pirmadienį žurnalistams sakė, kad paveldosaugininkai yra suderinę leidimą tvarkyti atraminę sienelę, kurią iš dalies griauna šalia augantys medžiai.

„Čia labai priklauso nuo pačio projekto vystytojo. Yra techninių priemonių, kuriomis galima išsaugoti ar perkelti atitinkamo dydžio medžius. Bet išsaugojimas turėtų būti pagrindinis veiksmas“, – teigė paveldosaugininkas, paklaustas, ar mato galimybę dar koreguoti projektą.

Minėtame pastate J. Basanavičiaus gatvėje yra įsikūrusi kavinė. Ji, kaip ir visas Geležinkelių valdybos pastatų kompleksas, turi kultūros paveldo objekto statusą.

„Dobilo daigas“ nuomojasi ir šalia esančią teritoriją. Šiuo metu ruošiamasi pastato rekonstrukcijai, leidimas statybai gautas 2021 metų birželį.

Rekonstrukcijos projektą parengė įmonė „Senamiesčio projektai“. 2019 metais jis pristatytas ir suderintas su visuomene.

Anot įmonės, nepašalinus medžių, būtų neįmanoma atlikti rekonstrukcijos, be to, jie ardo pastatus, atraminę sieną.

Savivaldybės teigimu, kad medžių šaknys daro poveikį pastato pamatams, yra patvirtinę ir viešosios įstaigos „Lietuvos arboristikos centro“ specialistai.

Naujame apželdinimo projekte šalia pastatų numatyta pasodinti medelių bei krūmų, įrengti augalų vazonus.

Viešą pasipiktinimą dėl ketinimo šalinti medžius pareiškė dalis žinomų kultūros veikėjų, politikų. Renkami gyventojų parašai dėl medžių išsaugojimo.

Kultūros ministras Simonas Kairys pirmadienį vylėsi, kad projekto vystytojams, paveldosaugininkams ir savivaldybei dar kartą susėdus prie bendro stalo galbūt pavyks rasti kitokį sprendimą nei kirsti medžius.

Reaguodama į viešoje erdvėje kilusį rezonansą Generalinė prokuratūra nutarė atlikti savo patikrinimą ir nuspręsti dėl galimybės taikyti viešojo intereso gynimo priemones.NAUJAUSI KOMENTARAI

Bet

Bet portretas
O kodėl žydų organizacijos tyli?

v

v portretas
"Dobilo daigas" yra patalpų nuomininkas, o ne savininkas, tai kaip jis gali diktuot sąlygas. Nuomininkas pagal viską gali daryti tik tai ką leidžia savininkas. O gal čia toks noras yra savininko tik norima atlikti kitų rankomis?

Anonimas

Anonimas portretas
baikit valdžiai reikia darmavu malku .
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių