Prieš 80 metų Antrojo pasaulinio karo frontas pasiekė Kauną. Sovietų pajėgos užėmė miestą, išstumdamos jame šeimininkavusius vokiečius ir pradėdamos antrąją sovietinę okupaciją. Kaip atrodė Raudonosios armijos (RA) „vaduojama“ laikinoji sostinė? Kokie mūšiai virė Kauno prieigose? Ką išgyveno to meto kauniečiai?
Kaip kartą rašė Leonidas Donskis (2016, p. 9), „Europa buvo išgelbėta daugybę kartų dėka jos naratyvinių galių.“ Pasakojimai, liudijimai, dienoraščiai yra ne tik terapijos forma, bet ir laiko ženklai.
Britų karalius Charlesas III (Karolis III) ketvirtadienį ragino puoselėti vienybę minint 80 metų nuo sąjungininkų išsilaipinimo Normandijoje, pakeitusio Antrojo pasaulinio karo baigtį.
Prancūzijos Normandijos paplūdimiuose, kur lygiai prieš 80 metų kovėsi ir žuvo kariai, ketvirtadienį prasideda D dienos metinių minėjimai šių laikų karo Ukrainoje akivaizdoje.
Popiežius Pranciškus trečiadienį, 80-ųjų sąjungininkų išsilaipinimo Normandijoje metinių išvakarėse pasakė apgailestaujantis, kad iš Antrojo pasaulinio karo nieko nepasimokėme ir perspėjo dėl naujo plataus konflikto grėsmės.
Praėjus beveik 80 metų po Antrojo pasaulinio karo, slaptų JAV dalinių nariai buvo pagerbti už gudrybes, kuriomis buvo išgelbėta daug tūkstančių gyvybių. „Vaiduoklių armija“ vadinta grupė naudojo pripučiamas transporto priemones ir Holivudo lygio specialiuosius efektus, kad apgautų vokiečius dėl sąjungininkų karo planų.
Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis (Radoslavas Sikorskis) antradienį paragino Vokietiją suteikti jo šaliai finansinę kompensaciją už nuostolius, kuriuos ji patyrė per Antrąjį pasaulinį karą dėl nacių.